Ida Karkiainen (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 312
Title Strateg
Born 1988
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email ida.karkiainen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2016-04-05 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Alternate member 2014-10-03 – 2015-08-31
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2015-05-05 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Extra deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, utbildningsutskottet 14- och konstitutionsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Nils Karkiainen och administratören Kerstin Hedlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet med inriktning miljövetenskap, Tornedalsskolan, Haparanda 03-06. Politices Magister, Luleå tekniska universitet 06-10.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Ica Supermarket samt Ica Maxi 05-10. Fritidsledare, Station - Ungdomens Hus, Haparanda stad 07-10. Projektledare, kommunledningen, Haparanda 10-11. Strateg, Norrbottens läns landsting 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Norrbotten 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen arbetarrörelsens arkiv och bibliotek 16-. Ungdomsdelegat, Världshälsoorganisationen, Socialstyrelsen 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haparanda 10-. Kommunstyrelsen, Haparanda 11-14. Vice ordförande, barn-och ungdomsnämnden, Haparanda 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rädda Barnen, Haparanda 09-12. Styrelseledamot, Rädda Barnen, Norrbottens distrikt 10-12. Ordförande, Haparanda arbetarekommun 16-, vice ordförande 10-12. Styrelseledamot, FN-föreningen, Haparanda 16-.

Said and done

Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. S Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Åren


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Underlätta omställning på arbetsmarknaden

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. S Underlätta omställning på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att underlätta omställning på arbetsmarknaden genom att förbättra tillgången till eftergymnasial utbildning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Posttjänster i ett Sverige som håller ihop

Motion 2018/19:2187 av Linus Sköld m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2187 av Linus Sköld m.fl. S Posttjänster i ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om postutdelning i glest bebyggda områden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Långa avstånd, litet utbud av butiker och


Utskottsberedning: 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2187 av Linus Sköld m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2187 av Linus Sköld m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Säkra tillgången till ledarhundar

Motion 2018/19:2213 av Ida Karkiainen (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2213 av Ida Karkiainen S Säkra tillgången till ledarhundar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra tillgången till ledarhundar för personer med synnedsättning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Cirka 100 000 människor


Utskottsberedning: 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2213 av Ida Karkiainen (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2213 av Ida Karkiainen (S) (pdf, 67 kB)

Bättre vård efter förlossning

Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård efter förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vård och stöd till kvinnor efter förlossning måste prioriteras högre och tillkännager detta för regeringen. Motivering Efter förlossning får


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Förutsättningarna för små glesbygdskommuner

Motion 2018/19:2104 av Ida Karkiainen (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2104 av Ida Karkiainen S Förutsättningarna för små glesbygdskommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta ett större grepp kring små glesbygdskommuners förutsättningar och utvecklingskraft och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2104 av Ida Karkiainen (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2104 av Ida Karkiainen (S) (pdf, 76 kB)

Datacenter och big data

Motion 2018/19:1965 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1965 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Datacenter och big data Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att forma en nationell strategi för att främja investeringar inom datacenter och satsa på forskning inom datacenter och big data


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1965 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1965 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Likvärdiga villkor

Motion 2018/19:1799 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1799 av Emilia Töyrä m.fl. S Likvärdiga villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av likvärdiga villkor för livet i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är viktigt att alla invånare i vårt land har likvärdig


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1799 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1799 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Statliga bolagsstyrelser

Motion 2018/19:1787 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1787 av Ida Karkiainen m.fl. S Statliga bolagsstyrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en bättre geografisk spridning bland ledamöter i statliga bolagsstyrelser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den socialdemokratiskt


Utskottsberedning: 2018/19:NU4

Motion 2018/19:1787 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1787 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 76 kB)