Ida Drougge (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 320
Born 1990
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865448
Email ida.drougge[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2016-07-31
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-01-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:262 En nationell strategi för ESS och den omgivande kunskapsmiljön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp förutsättningarna att attrahera och behålla forskare


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4197 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av och återrapportering om rymdstrategin till riksdagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4196 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 3 första meningen lagen om regionalt utvecklingsansvar ska lyda: Denna lag gäller för landstingen, dock inte Stockholms läns landstingMotivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU46
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en uppföljning och utvärdering av tillämpningen av den nya bestämmelsen


Utskottsberedning: 2017/18:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 66 kB)

Tillfälliga bostäder för nyanlända

Interpellation 2017/18:461 av Ida Drougge (M)

Interpellation 2017/18:461 Tillfälliga bostäder för nyanlända av Ida Drougge M till Statsrådet Peter Eriksson MP Bostäder som byggts för nyanlända, med ibland tillfälliga byggnadslov med anledning av anvisningslagen, har i många fall blivit dyra och är ibland placerade på ställen som inte är optimala att bo på. Bostadsminister

Inlämnad: 2018-03-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:461 av Ida Drougge (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillfälliga bostäder för nyanlända

Kritik av Lidingö stad

Interpellation 2017/18:460 av Ida Drougge (M)

Interpellation 2017/18:460 Kritik av Lidingö stad av Ida Drougge M till Statsrådet Peter Eriksson MP Lidingö stad har sagt upp hyresavtalen för ett antal nyanlända familjer, med anledning av den tidsgräns som finns angiven i anvisningslagen. Därmed har också Lidingö fullgjort de åtaganden som finns i lagstiftningen och

Inlämnad: 2018-03-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:460 av Ida Drougge (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik av Lidingö stad

Vinsttaket och skolorna

Interpellation 2017/18:429 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2017/18:429 Vinsttaket och skolorna av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Regeringen har skickat en lagrådsremiss till Lagrådet om hur regeringen vill begränsa vinster i välfärden. Lagrådet har nu svarat på remissen, och kritiken är svidande. Lagrådet skriver bland annat i sin

Inlämnad: 2018-03-12 Svarsdatum: 2018-03-23 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:429 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinsttaket och skolorna

Lärarutbildningen

Skriftlig fråga 2017/18:935 av Ida Drougge (M)

Fråga 2017/18:935 Lärarutbildningen av Ida Drougge M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I det valmanifest som Socialdemokraterna gick till val på 2014 kan man läsa att det finns ett löfte om att höja kraven på lärarutbildningen. Enligt valmanifestet skulle kraven för att komma in på lärarutbildningen höjas, tempot

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:935 av Ida Drougge (M) (pdf, 77 kB)

Social sammansättning i skolklasser

Interpellation 2017/18:405 av Ida Drougge (M)

Interpellation 2017/18:405 Social sammansättning i skolklasser av Ida Drougge M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Utbildningsminister Gustav Fridolin fattade nyligen beslut om att skicka en lagrådsremiss till Lagrådet innehållande ett förslag om social sammansättning i skolor och skolklasser. Enligt förslaget

Inlämnad: 2018-02-28 Svarsdatum: 2018-03-23 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:405 av Ida Drougge (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Social sammansättning i skolklasser