Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Vinstbegränsning i skolan

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2016/17:625 Vinstbegränsning i skolan av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärdenBeslutet bygger bland annat på Reepalus hårt kritiserade väldfärdutredning.

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstbegränsning i skolan

Dödsfall i sjukvården

Interpellation 2016/17:619 av Jeff Ahl (SD)

Interpellation 2016/17:619 Dödsfall i sjukvården av Jeff Ahl SD till Socialminister Annika Strandhäll S Av 55 genomgångna lex Maria-anmälda dödsfall beror så mycket som vart fjärde dödsfall i vården på plats- eller personalbrist. Anställda inom vården har vid flertalet tillfällen själva vittnat om samma problem och om

Inlämnad: 2017-09-01 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:619 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dödsfall i sjukvården

Erkännande av föräldraskap i Norden

Skriftlig fråga 2016/17:1727 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2016/17:1727 Erkännande av föräldraskap i Norden av Hillevi Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Danmark, Norge och Island finns möjlighet att erkänna medmodern som förälder till barn som tillkommit genom assisterad befruktning i andra nordiska länder. Men detta är inte möjligt i

Inlämnad: 2017-07-10 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1727 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Jämställdhetspolitiken

Interpellation 2016/17:395 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:395 Jämställdhetspolitiken av Erik Andersson M till Statsrådet Åsa Regnér S Regeringens planer på att bilda en jämställdhetsmyndighet riskerar att slå sönder redan i dag väl fungerande verksamheter. En ny myndighet måste fyllas med uppdrag och innehåll. Då är risken stor att den kompetens som i

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:395 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhetspolitiken

Besittningsskyddet vid brand i bostaden

Skriftlig fråga 2016/17:705 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2016/17:705 Besittningsskyddet vid brand i bostaden av Hillevi Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hyresgäster som inte själva orsakat brand i sin lägenhet kan trots detta mista besittningsskyddet. De drabbas dubbelt, först av branden och sedan genom att riskera att mista sin lägenhet.

Inlämnad: 2017-01-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:705 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 76 kB)

Akutsjukvården i Göteborgsområdet

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S)

Interpellation 2016/17:234 Akutsjukvården i Göteborgsområdet av Shadiye Heydari S till Statsrådet Gabriel Wikström S Vittnesuppgifterna är många om att allt inte står rätt till på akutmottagningarna i Göteborgsområdet. Några exempel: Personal på akuten på Sahlgrenska mår dåligt, skriver flera fackliga skyddsombud i en

Inlämnad: 2017-01-17 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Akutsjukvården i Göteborgsområdet

Växande vårdköer med stora regionala skillnader

Interpellation 2016/17:217 av Cecilia Widegren (M)

Interpellation 2016/17:217 Växande vårdköer med stora regionala skillnader av Cecilia Widegren M till Statsrådet Gabriel Wikström S Väntetiderna inom svensk hälso- och sjukvård är bland de allra längsta i Europa. Två år har gått sedan nuvarande regering nationellt tog över ansvaret för hälso- och sjukvården. Nu börjar

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:217 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 111 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Växande vårdköer med stora regionala skillnader

Globalt kvinnoförtryck

Interpellation 2016/17:206 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2016/17:206 Globalt kvinnoförtryck av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Efter andra världskrigets blodspillan, förbrytelser och enorma förluster av människoliv bildades Förenta nationerna. Erfarenheterna från krigets fasor resulterade i att den nybildade organisationen 1948 antog

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:206 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Globalt kvinnoförtryck

Ändring av juridisk könstillhörighet

Skriftlig fråga 2016/17:537 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2016/17:537 Ändring av juridisk könstillhörighet av Hillevi Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Utredningsbetänkandet Juridiskt kön och medicinsk könskorrigering SOU 2014:91 överlämnades till regeringen i december 2014. Utredningens huvudfokus handlar om juridisk könstillhörighet men har även ändringsförslag

Inlämnad: 2016-12-15 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:537 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 95 kB)

Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD)

Interpellation 2016/17:162 Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S När Irans utrikesminister Javad Zarif besökte Stockholm den 1 juni kom Sveriges regering överens med den iranska regimen att inleda en strukturerad politisk dialog. Enligt utrikesminister

Inlämnad: 2016-11-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran