Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Stöd till svenska familjer i andra länder

Skriftlig fråga 2013/14:709 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2013/14:709 Stöd till svenska familjer i andra länder av Hillevi Larsson S till Statsrådet Maria Larsson KD När svenska Alexandra flyttade till Norge för att de tre barnen skulle komma närmare sin pappa som arbetade där hade hon nog inte kunnat föreställa sig vad konsekvenserna skulle bli. Trots att hon och barnen

Inlämnad: 2014-06-25 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:709 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Transfettförbud som sparar liv

Interpellation 2013/14:540 av Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2013/14:540 Transfettförbud som sparar liv av Matilda Ernkrans S till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Riksdagen har ju i mars 2011 tillkännagett för regeringen att Sverige bör ha ett förbud mot transfetter bet. 2010/11:MJU14, rskr. 2010/11:193Redan sommaren 2012 redovisade Livsmedelsverket ett förslag

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2013/14:540 av Matilda Ernkrans (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Transfettförbud som sparar liv

Stöd till svenska familjer i andra länder

Interpellation 2013/14:539 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:539 Stöd till svenska familjer i andra länder av Hillevi Larsson S till Statsrådet Maria Larsson KD När svenska Alexandra flyttade till Norge för att de tre barnen skulle komma närmare sin pappa som arbetade där hade hon nog inte kunnat föreställa sig vad konsekvenserna skulle bli. Trots att hon

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2013/14:539 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Omförhandling av skatteavtalet med Danmark

Interpellation 2013/14:523 av Leif Jakobsson (S)

Interpellation 2013/14:523 Omförhandling av skatteavtalet med Danmark av Leif Jakobsson S till Finansminister Anders Borg M Riksrevisionen presenterade den 18 november 2010 en rapport med allvarlig kritik mot regeringens sätt att sköta skatteavtalen. Riksrevisionen hänvisar också till en interpellationsdebatt om nedanstående

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:523 av Leif Jakobsson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Omförhandling av skatteavtalet med Danmark

Pensionärsskatten

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:518 Pensionärsskatten av Hillevi Larsson S till Finansminister Anders Borg M Pension är uppskjuten lön, men trots det beskattas pension högre än lön. Sedan regeringen införde pensionärsskatten har en pensionär i genomsnitt betalat 100 000 kronor mer än en löntagare. Detta är inte rättvist, särskilt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:518 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärsskatten

Förhalade riksdagsbeslut

Interpellation 2013/14:515 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:515 Förhalade riksdagsbeslut av Hillevi Larsson S till Statsminister Fredrik Reinfeldt M Mindre än en tredjedel av de tillkännagivanden som riksdagen gjorde förra riksmötet 2012/2013 har genomförts av regeringen. Det är illa att regeringen förhalar riksdagsbeslut. En del tillkännagivanden handlar

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Interpellation 2013/14:515 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förhalade riksdagsbeslut

Oberoende organ för bedömning av personskador

Interpellation 2013/14:514 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:514 Oberoende organ för bedömning av personskador av Hillevi Larsson S till Socialminister Göran Hägglund KD Det finns stora brister vad gäller rättssäkerheten för personer som drabbas av trafikskador, arbetsskador, vårdskador och andra skador. Bland annat är ordningen för att få sin skada objektivt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:514 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oberoende organ för bedömning av personskador

Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:506 Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet av Eva-Lena Jansson S till Finansminister Anders Borg M I en rapport från Akademikerförbundet SSR kan man läsa hur det skett en dramatisk förändring av de svenska trygghetssystemen. I dag kan ingen få ut mer än 10 472 kronor i månaden efter skatt från

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:506 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk utsatthet och ökad ojämlikhet

Utförsäkrades ekonomiska situation

Interpellation 2013/14:504 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:504 Utförsäkrades ekonomiska situation av Eva-Lena Jansson S till Statsrådet Ulf Kristersson M Efter att regelverket i sjukförsäkringen förändrades har ca 75 000 personer utförsäkrats, en stor del av dessa är kvinnor. Flera av de som utförsäkrats tvingas i dag söka försörjningsstöd. I en rapport

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Interpellation 2013/14:504 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utförsäkrades ekonomiska situation

Missbruk av visstidsanställning

Interpellation 2013/14:501 av Eva-Lena Jansson (S)

Interpellation 2013/14:501 Missbruk av visstidsanställning av Eva-Lena Jansson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M År 2007 infördes nya regler av regeringen som har gjort det enklare för arbetsgivare att visstidsanställa men som också har gjort det möjligt att låta individer rulla runt på olika visstidsanställningar

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:501 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Missbruk av visstidsanställning