Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Nedskärning på högskoleutbildning

Interpellation 2012/13:503 av Larsson, Hillevi (S)

den 13 augusti Interpellation 2012/13:503 Nedskärning på högskoleutbildning av Hillevi Larsson S till utbildningsminister Jan Björklund FP Allt fler söker till högskolor och universitet. De stora barnkullarna från början av 1990-talet har nu nått vuxen ålder, och den höga arbetslösheten driver människor till att

Inlämnad: 2013-08-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nedskärning på högskoleutbildning

Det så kallade extrajobbsförbudet

Skriftlig fråga 2012/13:613 av Larsson, Hillevi (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:613 Det så kallade extrajobbsförbudet av Hillevi Larsson S till statsrådet Ewa Björling M I Danmark finns något som kallas extrajobbsförbudetvilket innebär att om man till exempel jobbar både i Danmark och Sverige riskerar man att tvingas betala både danska och svenska arbetsgivaravgifter.

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Nya regler för musiklärarutbildningen

Skriftlig fråga 2012/13:590 av Larsson, Hillevi (S)

den 13 juni Fråga 2012/13:590 Nya regler för musiklärarutbildningen av Hillevi Larsson S till utbildningsminister Jan Björklund FP Tisdagen den 16 april 2013, i en interpellationsdebatt, aviserade Jan Björklund vissa förändringar inom musiklärarutbildningen på grundskole- och gymnasienivå. De nya reglerna skulle

Inlämnad: 2013-06-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Unga kriminella

Interpellation 2012/13:443 av Olsson, Lena (V)

den 23 maj Interpellation 2012/13:443 Unga kriminella av Lena Olsson V till justitieminister Beatrice Ask M Det kommer hela tiden nya rapporter om att rekrytering av unga till kriminella organisationer ökar, till exempel i Polisens lägesbild av grov organiserad brottlighet 2012 Det är många faktorer som kan vägas

Inlämnad: 2013-05-23 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Unga kriminella

Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet

Interpellation 2012/13:441 av Larsson, Hillevi (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:441 Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Redan häromåret uppdagades det att sjukligheten bland patienter på ett stort antal privata vårdcentraler i Skåne hade ökat medan patienterna i stället blivit friskare på de offentliga

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet

Barn till frihetsberövade föräldrar

Interpellation 2012/13:435 av Larsson, Hillevi (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:435 Barn till frihetsberövade föräldrar av Hillevi Larsson S till justitieminister Beatrice Ask M I Sverige är det ca 8 000 barn som varje år tvingas uppleva att en av, eller båda, föräldrarna hamnar i fängelse. Ännu fler barn upplever hur deras föräldrar blir häktade eller hämtade

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barn till frihetsberövade föräldrar

Vårdnadsbidraget, arbetslinjen och jämställdheten

Interpellation 2012/13:384 av Green, Monica (S)

den 17 april Interpellation 2012/13:384 Vårdnadsbidraget, arbetslinjen och jämställdheten av Monica Green S till statsrådet Maria Arnholm FP Barn som går i förskolan lär sig språket, träffar nya kompisar och deltar i en pedagogisk och utvecklande verksamhet. Men vårdnadsbidraget motverkar arbetslinjen och bidrar

Inlämnad: 2013-04-17 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdnadsbidraget, arbetslinjen och jämställdheten

Ekonomisk politik och kommunal ekonomi

Interpellation 2012/13:381 av Persson, Peter (S)

den 17 april Interpellation 2012/13:381 Ekonomisk politik och kommunal ekonomi av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Statsrådet har presenterat en vårproposition i mörka färger, ett dystert facit över felaktiga prognoser och en misslyckad politik gentemot massarbetslösheten. Euroområdet är i recession,

Inlämnad: 2013-04-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk politik och kommunal ekonomi

Arbetslösheten i ett europeiskt perspektiv

Interpellation 2012/13:377 av Persson, Peter (S)

den 12 april Interpellation 2012/13:377 Arbetslösheten från ett europeiskt perspektiv av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Första veckan i april hade vi socialdemokrater kongress i Göteborg. Bland det vi där beslutade fanns ett nytt ambitiöst mål för arbetslösheten: Sverige ska mellan 2014 och 2020

Inlämnad: 2013-04-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i ett europeiskt perspektiv

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:372 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till socialminister Göran Hägglund KD Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar