Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Höjningen av passageavgiften på Öresundsbron

Skriftlig fråga 2010/11:129 av Larsson, Hillevi (S)

den 1 december Fråga 2010/11:129 Höjningen av passageavgiften på Öresundsbron av Hillevi Larsson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Trafikverket har föreslagit att passageavgiften på Öresundsbron ska chockhöjas. Förslaget innebär i första skedet en ökad kostnad i banavgifter

Inlämnad: 2010-12-01 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

med anledning av prop. 2010/11:31 Bättre möjlighet till skuldsanering

Motion 2010/11:C4 av Maryam Yazdanfar m.fl. (S, MP, V)

Motion till riksdagen 2010/11:C4 av Maryam Yazdanfar m.fl. (S, MP, V) med anledning av prop. 2010/11:31 Bättre möjlighet till skuldsanering -S83023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förhindra överskuldsättning. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:CU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2010/11:C4 av Maryam Yazdanfar m.fl. (S, MP, V) (doc, 65 kB)

Införande av båtregister

Motion 2010/11:T501 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2010/11:T501 av Hillevi Larsson (S) Införande av båtregister s30106 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett båtregister. Motivering Kommunerna betalar idag för hamnar, där båtarna kan lägga till. Rengöring


Utskottsberedning: 2010/11:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T501 av Hillevi Larsson (S) (doc, 46 kB)

Krafttag för att försvara den svenska alkoholpolitiken

Motion 2010/11:So568 av Kerstin Engle m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:So568 av Kerstin Engle m.fl. (S) Krafttag för att försvara den svenska alkoholpolitiken s30045 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en genomgripande översyn av det alkoholpolitiska läget för att värna


Utskottsberedning: 2010/11:JuU1 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So568 av Kerstin Engle m.fl. (S) (doc, 53 kB)

Abort som en mänsklig rättighet

Motion 2010/11:So492 av Carina Hägg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:So492 av Carina Hägg m.fl. (S) Abort som en mänsklig rättighet s38095 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uttala att abort är en mänsklig rättighet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2010/11:So492 av Carina Hägg m.fl. (S) (doc, 55 kB)

Nationell SRHR-strategi

Motion 2010/11:So458 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2010/11:So458 av Hillevi Larsson (S) Nationell SRHR-strategi s38069 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en nationell SRHR-strategi. Motivering Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2010/11:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So458 av Hillevi Larsson (S) (doc, 50 kB)

Kommunal vetorätt mot utvinning av fossil energi

Motion 2010/11:N414 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2010/11:N414 av Hillevi Larsson (S) Kommunal vetorätt mot utvinning av fossil energi s28096 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommunal vetorätt mot utvinning av fossil energi. Motivering En svensk kommun kan idag


Utskottsberedning: 2010/11:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N414 av Hillevi Larsson (S) (doc, 47 kB)

Hem- och konsumentkunskap i skolan

Motion 2010/11:Ub407 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub407 av Hillevi Larsson m.fl. (S) Hem- och konsumentkunskap i skolan s42052 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hem- och konsumentkunskapens betydelse i skolan. Motivering Idag pågår en intensiv debatt om mat


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub407 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (doc, 47 kB)

Biståndsanslaget och fattigdomsbekämpning

Motion 2010/11:U318 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:U318 av Thomas Strand m.fl. (S) Biståndsanslaget och fattigdomsbekämpning s32046 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att biståndsanslaget ska användas till fattigdomsbekämpning. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2010/11:UU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:U318 av Thomas Strand m.fl. (S) (doc, 55 kB)

Hbt och världen

Motion 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S) Hbt och världen s32056 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat nordiskt samarbete i hbt-frågor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2010/11:SfU6 2010/11:UU10 2010/11:UU13 2010/11:UU15 2010/11:UU2 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S) (doc, 70 kB)