Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Barnomsorg på obekväm arbetstid

Interpellation 2009/10:376 av Larsson, Hillevi (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:376 Barnomsorg på obekväm arbetstid av Hillevi Larsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Förr i världen var det ingen självklarhet att kvinnor kunde fortsätta arbeta efter att de fött barn. Kvinnorna förutsattes ägna sig åt barnen under uppväxtåren och välja bort

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnomsorg på obekväm arbetstid

Barnfattigdom

Interpellation 2009/10:375 av Larsson, Hillevi (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:375 Barnfattigdom av Hillevi Larsson s till socialminister Göran Hägglund kd Barnfattigdomen har tyvärr ökat i Sverige under senare år. År 2006 var andelen fattiga barn i Sverige 11,9 procent enligt Rädda Barnens undersökningar. Det betyder att 229 000 barn levde i fattigdom.

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnfattigdom

Bemanningsföretag och anställningstrygghet

Interpellation 2009/10:361 av Larsson, Hillevi (s)

den 6 maj Interpellation 2009/10:361 Bemanningsföretag och anställningstrygghet av Hillevi Larsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Bemanningsföretag kan fylla en funktion på arbetsmarknaden när det handlar om tillfälliga arbetstoppar eller när arbetsgivarna har svårt att rekrytera personal. Men

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bemanningsföretag och anställningstrygghet

med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler

Motion 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler s83018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om begreppen social sammanhållning


Utskottsberedning: 2009/10:CU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:C20 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 68 kB)

med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften – ökat skadeståndsansvar

Motion 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:173 Kärnkraften ökat skadeståndsansvar s83016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen måste återkomma med de ändringar som är nödvändiga


Utskottsberedning: 2009/10:CU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:C18 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 72 kB)

med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag

Motion 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:170 En enklare plan- och bygglag s83014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tiden fram till den 2 maj 2011 tas till vara för att uppmärksamma


Utskottsberedning: 2009/10:CU25
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2009/10:C16 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2009/10:162 Ersättning vid expropriation

Motion 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:162 Ersättning vid expropriation s83013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen och begär att regeringen återkommer till riksdagen med förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I propositionen


Utskottsberedning: 2009/10:CU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C12 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare

Motion 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare s83012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:142 Ett skärpt skadeståndsansvar för vårdnadshavare. Motivering Regeringen föreslår


Utskottsberedning: 2009/10:CU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C11 av Carina Moberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 59 kB)

Nya skatteförändringar till kvinnors nackdel

Interpellation 2009/10:290 av Larsson, Hillevi (s)

den 17 mars Interpellation 2009/10:290 Nya skatteförändringar till kvinnors nackdel av Hillevi Larsson s till finansminister Anders Borg m Inkomsten är den sammanlagda bruttolönen, inklusive vissa skattepliktiga ersättningar såsom sjukpenning, föräldrapenning och ersättning vid arbetslöshet. Kvinnor har som grupp

Inlämnad: 2010-03-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nya skatteförändringar till kvinnors nackdel

Sveriges agerande i EU för ett fritt Västsahara

Interpellation 2009/10:283 av Larsson, Hillevi (s)

den 9 mars Interpellation 2009/10:283 Sveriges agerande i EU för ett fritt Västsahara av Hillevi Larsson s till statsrådet Birgitta Ohlsson fp I år har Marocko, i strid med beslut från FN och Internationella domstolen i Haag, ockuperat Västsahara i 35 år. FN lovade 1991 att en folkomröstning ska genomföras där

Inlämnad: 2010-03-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges agerande i EU för ett fritt Västsahara