Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Minnesmärke i FN:s högkvarter över den transatlantiska slavhandeln

Skriftlig fråga 2006/07:1434 av Larsson, Hillevi (s)

den 27 juni Fråga 2006/07:1434 Minnesmärke i FN:s högkvarter över den transatlantiska slavhandeln av Hillevi Larsson s till utrikesminister Carl Bildt m Vid FN:s generalförsamlings högtidsmöte kring den transatlantiska slavhandelns avskaffande den 26 mars i år tillkännagav Saint Kitts premiärminister på vägnar

Inlämnad: 2007-06-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Grundlagsskydd av våra gemensamma tillgångar

Interpellation 2006/07:628 av Larsson, Hillevi (s)

den 30 maj Interpellation 2006/07:628 Grundlagsskydd av våra gemensamma tillgångar av Hillevi Larsson s till statsrådet Mats Odell kd Regeringen håller nu på att sälja ut sex statliga bolag: Vasakronan, Vin Sprit, SBAB, Telia Sonera, Nordea och OMX. Både Centern och Folkpartiet vill gå vidare och även sälja ut

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Grundlagsskydd av våra gemensamma tillgångar

Jämställdhet i arbetslivet

Interpellation 2006/07:591 av Adolfsson Elgestam, Carina (s)

den 29 maj Interpellation 2006/07:591 Jämställdhet i arbetslivet av Carina Adolfsson Elgestam s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Män och kvinnor ska ha samma rättigheter. Det borde vara en självklarhet, men verkligheten är en annan. Även om Sverige ligger långt framme har kvinnor fortfarande

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhet i arbetslivet

Traumatiserade och hemlösa flyktingbarn

Interpellation 2006/07:588 av Larsson, Hillevi (s)

den 29 maj Interpellation 2006/07:588 Traumatiserade och hemlösa flyktingbarn av Hillevi Larsson s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Krigsskadade och tortyrskadade flyktingar har särskilda behov för att kunna integreras i samhället och gå vidare med sina liv. Därför har man på sina håll

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Traumatiserade och hemlösa flyktingbarn

Namnlagen

Interpellation 2006/07:574 av Vestlund, Börje (s)

den 24 maj Interpellation 2006/07:574 Namnlagen av Börje Vestlund s till justitieminister Beatrice Ask m Redan 2001 fattade kammaren ett beslut om ett tillkännagivande till regeringen om att se över namnlagen. Detta verkställdes aldrig och i samband med behandlingen av motioner under allmänna motionstiden 2004/05

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Namnlagen

EU-kommissionen och arbetsmiljön

Interpellation 2006/07:546 av Larsson, Hillevi (s)

den 21 maj Interpellation 2006/07:546 EU-kommissionen och arbetsmiljön av Hillevi Larsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m EU-kommissionen är bekymrad över de arbetsrelaterade sjukdomarna och arbetsolyckorna i EU:s medlemsländer. Kommissionens mål är att få ned dessa sjukdomar och olyckor i hela

Inlämnad: 2007-05-21 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU-kommissionen och arbetsmiljön

Sms-lån

Interpellation 2006/07:543 av Frid, Egon (v)

den 16 maj Interpellation 2006/07:543 Sms-lån av Egon Frid v till statsrådet Mats Odell kd Jag är mycket bekymrad över utvecklingen av kreditinstitutens hantering av nya snabbkrediter, inte minst de lån som mycket snabbt och enkelt kan tas via sms. Att kreditinstituten får lov att erbjuda tjänsten sms-lån leder

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sms-lån

Tömningscentraler för taxi

Skriftlig fråga 2006/07:1135 av Larsson, Hillevi (s)

den 10 maj Fråga 2006/07:1135 Tömningscentraler för taxi av Hillevi Larsson s till näringsminister Maud Olofsson c Taxibranchen har alltsedan avregleringen lidit av stora problem. Särskilt i storstäderna råder överetablering, utbredd svart verksamhet och därmed illojal konkurrens som drabbar de skötsamma taxiföretagen

Inlämnad: 2007-05-10 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Nödvändig vård till svårt sjuka

Interpellation 2006/07:514 av Larsson, Hillevi (s)

den 9 maj Interpellation 2006/07:514 Nödvändig vård till svårt sjuka av Hillevi Larsson s till socialminister Göran Hägglund kd Vårdköer är till viss del oundvikliga för mindre allvarliga sjukdomar, särskilt om man vill låta de akuta fallen komma först i kön. Däremot är det oacceptabelt att helt och hållet neka

Inlämnad: 2007-05-09 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nödvändig vård till svårt sjuka

Traumatiserade och hemlösa barn

Interpellation 2006/07:512 av Larsson, Hillevi (s)

den 9 maj Interpellation 2006/07:512 Traumatiserade och hemlösa barn av Hillevi Larsson s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Krigsskadade och tortyrskadade flyktingar har särskilda behov för att kunna integreras i samhället och gå vidare med sina liv. Därför har man på sina håll börjat

Inlämnad: 2007-05-09 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)