Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

"Doggybag" på restaurang

Motion 2003/04:L241 av Hillevi Larsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om obligatorisk doggybag på matställen och restauranger. Motivering I undantagsfall kan man i Sverige uppleva att restaurangpersonal erbjuder "doggybag" åt gäster som inte ätit upp allt på tallriken. I de


Utskottsberedning: 2003/04:LU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2003/04:L241 av Hillevi Larsson (s) (doc, 28 kB)

stödet till homosexuellas, bisexuellas och transpersoners organisationer

Skriftlig fråga 2003/04:322 av Larsson, Hillevi (s)

den 20 november Fråga 2003/04:322 av Hillevi Larsson (s) till statsrådet Morgan Johansson om stödet till homosexuellas, bisexuellas och transpersoners organisationer I samband med att riksdagen godkände regeringens så kallade homosexproposition (1986/87:124) beslutades att homosexuellas organisationer skulle

Inlämnad: 2003-11-21 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Körkortsutbildning

Motion 2003/04:Ub492 av Matilda Ernkrans och Hillevi Larsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub492 av Matilda Ernkrans och Hillevi Larsson (s) Körkortsutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förberedande teoretisk körkortsutbildning som ett frivilligt tillval i gymnasieskolan. Motivering Alla


Utskottsberedning: 2003/04:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Malmö högskola

Motion 2003/04:Ub490 av Hillevi Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub490 av Hillevi Larsson m.fl. (s) Malmö högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att satsa på Malmö högskola. Motivering Utbyggnaden av Malmö högskola har varit en av de i särklass viktigaste satsningarna


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Utbildningsväsendet och homosexuella, bisexuella och transpersoner

Motion 2003/04:Ub437 av Hillevi Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub437 av Hillevi Larsson m.fl. (s) Utbildningsväsendet och homosexuella, bisexuella och transpersoner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om HBT-kompetens för anställda inom utbildningsväsendet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2003/04:UbU11 2003/04:UbU3 2003/04:UbU4 2003/04:UbU7 2003/04:UbU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Skolans ansvar för barns simundervisning

Motion 2003/04:Ub411 av Hillevi Larsson och Britt-Marie Lindkvist (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub411 av Hillevi Larsson och Britt-Marie Lindkvist (s) Skolans ansvar för barns simundervisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det är skolans ansvar att alla barn lär sig simma. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2003/04:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Elevernas rättigheter

Motion 2003/04:Ub408 av Fredrik Olovsson och Hillevi Larsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub408 av Fredrik Olovsson och Hillevi Larsson (s) Elevernas rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av information om elevernas rättigheter och skydd mot diskriminering. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2003/04:UbU12 2003/04:UbU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Självdestruktiva flickor

Motion 2003/04:Ub389 av Hillevi Larsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub389 av Hillevi Larsson (s) Självdestruktiva flickor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att lärarutbildningen tydligare bör uppmärksamma självdestruktiva flickor och deras speciella problematik. Riksdagen


Utskottsberedning: 2003/04:SoU9 2003/04:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Samlevnadsundervisning i sfi-undervisningen

Motion 2003/04:Ub383 av Hillevi Larsson och Anders Bengtsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub383 av Hillevi Larsson och Anders Bengtsson (s) Samlevnadsundervisning i sfi-undervisningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att göra samlevnadsundervisning till en obligatorisk del av sfi-undervisningen. Motivering


Utskottsberedning: 2003/04:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Diskriminering i skolan

Motion 2003/04:Ub335 av Hillevi Larsson och Börje Vestlund (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub335 av Hillevi Larsson och Börje Vestlund (s) Diskriminering i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att förbudet mot diskriminering, mobbning och sexuella trakasserier snarast genomförs i syfte


Utskottsberedning: 2003/04:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag