Hillevi Larsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 92
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981123-041031). Ledamot lagutskottet 02-06, civilutskottet 06-15 och 16- och vice ordförande 15. Ledamot EU-nämnden 02-06. Suppleant kulturutskottet 98-02, justitieutskottet 06-10 och skatteutskottet 10-. Suppleant EU-nämnden 06-09.
  • Föräldrar

    Yrkesinspektören Gunnar Larsson och bibliotekarien Birgitta Strandsjö.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musikinriktning 91-92. Statsvetenskaplig-humanistisk linje, Komvux 93-94. Journalistlinjen, Skurups folkhögskola 98.
  • Anställningar

    EU-informatör/debattör 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Ungdomsstyrelsen 00-02. Ledamot, EU 2004-kommittén 02-06. Ordförande, expertgruppen för miljöstudier 06-07. Styrelseledamot, Teracom 06-07. Ledamot, parlamentarisk referensgrupp till 2014 års vårdnadsutredning 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, biblioteksnämnden, Malmö 94-95. Stadsdelsfullmäktig, Västra innerstaden 95-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Republikanska föreningen 05-08, valberedningen 08-10. Ordförande, S-kvinnor Malmö 08-. Ordförande, Global (s) internationella förening 05-07, suppleant 07-11. Suppleant, Malmö arbetarekommuns styrelse (Socialdemokraterna i Malmö). Suppleant, Broderskaps styrelse Malmö 09-11. Suppleant, S-kvinnors förbundsstyrelse 07-09, ledamot 09-. Tidigare ledamot, EU-utskottet och internationella utskottet, Socialdemokraterna i Skåne. Tidigare suppleant Västra innerstadens s-förening. Suppleant, ESP (Europeiska Socialdemokraters Parti) Skåne 10-. Ledamot, Radio A stödförening Malmö 09-11. Adjungerad, Fosie socialdemokratiska förening 06-. Ledamot, riksdagens hbt-grupp 98-06, suppleant 06-. Sammankallande, RRS (Riksdagens Republikanska Sällskap) 05-. Sammankallande, Riksdagens nätverk för Västsahara 98-11. Valberedningen, Avantgarde Skåne 08-. Revisor, s-kvinnoklubben KARL Malmö 08-. Revisorsersättare, Västra innerstadens s-förening 09-. Revisorsersättare, Unga sossars-förening 10-. Adjungerad, Skånes S-kvinnor 11- och vice ordförande S-kvinnor 11-.
  • Litteratur

    Riskera allt för en dröm (04), För Sverige - Nuförtiden. En antologi om Carl XVI Gustaf (06, tillsammans med andra), Eureka! vägar ut ur krisen (06, tillsammans med andra) och Oböjligt: kvinnor om reumatism (06, tillsammans med andra).

Said and done

Rättvisande mått på Sveriges välstånd

Motion 2018/19:1050 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1050 av Hillevi Larsson S Rättvisande mått på Sveriges välstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rättvisande mått på Sveriges välstånd och tillkännager detta för regeringen. Motivering När man jämför länders välstånd används vanligtvis


Utskottsberedning: FiU

Motion 2018/19:1050 av Hillevi Larsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1050 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 74 kB)

Rättssäkerhet och bra vård vid trafikskador

Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. S Rättssäkerhet och bra vård vid trafikskador Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om initiativ för en mer rättssäker trafikförsäkring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: CU FiU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1100 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Stävja missbruket av subventionerade anställningar

Motion 2018/19:1162 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1162 av Joakim Sandell m.fl. S Stävja missbruket av subventionerade anställningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stävja missbruk av subventionerade anställningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi måste ha ett


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:1162 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1162 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Lagstadgat brukarinflytande inom missbruksvården

Motion 2018/19:831 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:831 av Hillevi Larsson S Lagstadgat brukarinflytande inom missbruksvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagstadgat brukarinflytande inom missbruksvården och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brukarinflytande definieras


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:831 av Hillevi Larsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:831 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 70 kB)

Dags för ett modernt statsskick

Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V)

Motion till riksdagen 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. S, C, L, MP, V Dags för ett modernt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning om avskaffande av monarkin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: KU

Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V) (pdf, 84 kB)

Äldres tillgång till banktjänster

Motion 2018/19:745 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:745 av Hillevi Larsson S Äldres tillgång till banktjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om äldres tillgång till banktjänster och tillkännager detta för regeringen. Motivering Åldersdiskriminering är enligt lag förbjuden, men många äldre


Utskottsberedning: FiU

Motion 2018/19:745 av Hillevi Larsson (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:745 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 72 kB)

Allmän visstid

Motion 2018/19:744 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:744 av Hillevi Larsson m.fl. S Allmän visstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om allmän visstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Visstidsanställningar är olika former av tidsbegränsade anställningar: exempelvis provanställning,


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:744 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:744 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Hyvling av arbetstid

Motion 2018/19:742 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:742 av Hillevi Larsson m.fl. S Hyvling av arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hyvling av arbetstid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hösten 2016 kom en dom i Arbetsdomstolen som gav arbetsgivare rätt att med omedelbar


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:742 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:742 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Västsahara

Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson båda S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Västsahara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsahara är Afrikas sista koloni. Efter att tidigare ha lytt under spansk överhöghet


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Bemanning dygnet runt i äldreomsorgen

Motion 2018/19:702 av Hillevi Larsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:702 av Hillevi Larsson S Bemanning dygnet runt i äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bemanning dygnet runt i äldreomsorgen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Äldres säkerhet nattetid kräver att det finns tillräcklig


Utskottsberedning: 2018/19:SoU13

Motion 2018/19:702 av Hillevi Larsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:702 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 69 kB)