Hillevi Larsson(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö, Bench 37
Title Politisk sekreterare
Born 1974
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864399
Email hillevi.larsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2012-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2011-11-01 – 2011-12-31
    • Ordinary member 2011-07-01 – 2011-10-31
    • Ledig 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinary member 2009-10-17 – 2010-11-30
    • Ledig 2009-09-14 – 2009-10-16
    • Ordinary member 2009-01-02 – 2009-09-13
    • Ledig 2008-06-09 – 2009-01-01
    • Ordinary member 2004-11-01 – 2008-06-08
    • Alternate member 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2017-03-02 – 2017-06-30
    • Member 2016-01-01 – 2017-03-02
    • Deputy Chair 2015-09-18 – 2015-12-31
    • Member 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Law

    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-10

Said and done

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:88 Arbetslöshetsmålet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger i dag på 6,7 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 350 000 personer. Regeringen har samtidigt ett

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:88 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Den tudelade svenska arbetsmarknaden

Interpellation 2017/18:78 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:78 Den tudelade svenska arbetsmarknaden av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Arbetsförmedlingens senaste statistik belyser tydligt den tudelade svenska arbetsmarknaden. I september var arbetslöshetsnivån bland utrikes födda kvinnor 21,9 procent

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:78 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den tudelade svenska arbetsmarknaden

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2017/18:76 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Uppgifter från Eurostat visar att Sverige har lyckats betydligt sämre än EU-genomsnittet när det gäller att minska arbetslösheten. Arbetslösheten bland EU-länderna har sjunkit

Inlämnad: 2017-10-26 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:76 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

Växande vårdköer

Interpellation 2017/18:69 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:69 Växande vårdköer av Jenny Petersson (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Efter tre år med Stefan Löfvens regering har Sverige bland Europas allra längsta väntetider i vården. Vårdköerna växer nu dessutom kraftigt efter att de under åren 2007 till 2014 halverades. Väntetiderna

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-14 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:69 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Växande vårdköer

Sverigebilden

Interpellation 2017/18:51 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2017/18:51 Sverigebilden av Carl-Oskar Bohlin (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Tidigare har vi kunnat notera hur regeringen varit särskilt mån om hur bilden av Sverige återgivits utomlands. Mot bakgrund av detta är det något förvånande när vi i svensk dagspress får ta del av att den

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-11-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:51 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 64 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sverigebilden

Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) Öka kunskapen och ge större uppmärksamhet till barn som lever med missbrukande föräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ställa krav på att utbildningar som är inriktade


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2667 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Förskola för alla

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) Förskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga fler åtgärder så att fler barn får möjlighet till förskolans verksamhet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2223 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring


Utskottsberedning: KU SfU UU 2017/18:AU10 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Menstruationsskydd i bistånd

Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) Menstruationsskydd i bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alla flickors och kvinnors rätt till menstruationsskydd, att undervisningen om mens måste öka och att tabun omkring mens måste bort,


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2602 av Monica Green m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Fehmarn bält-förbindelsen

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) Fehmarn bält-förbindelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningen för att ta fram en strategi kring Fehmarn bält-förbindelsen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Danmark


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 65 kB)