Helene Petersson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County
Title Fritidspedagog/Skolledare.
Born 1956

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2004-10-01 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2002-09-30 – 2004-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Justice

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Member 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Member 2003-02-18 – 2003-11-20
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Election Review Board

    • Member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Deputy member 2007-01-18 – 2011-04-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • The Complaints Board

    • Member 2002-10-15 – 2003-07-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-040930). Ledamot konstitutionsutskottet 02-14, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09 och justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 02-06, miljö- och jordbruksutskottet 07-10, arbetsmarknadsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Ledamot riksdagens besvärsnämnd/överklagandenämnden 02-03 och 06-14, valprövningsnämnden 11-15 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11 och valberedningen 14-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Nils Francke och lågstadieläraren Marianne Carlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Njudungs gymnasieskola, slutår 75. Fritidspedagog 77. Statens skolledarutbildning 00.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Vetlanda kommun 79-86. Fritidspedagog/områdeschef, Sävsjö kommun 86-96. Skolledare, Sävsjö kommun 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Förvaltningsstiftelsen för SVT, SR och UR 04-. Ledamot, Presstödsnämnden 03-14. Ledamot, polisens personalansvarsnämnd PAN 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sävsjö 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 89-94 och 99-02, ledamot arbetsutskottet 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 80-85, ordförande 83-85.
  • Bostadsort

    Stockaryd

Said and done

Skolplikt

Skriftlig fråga 2017/18:426 av Helene Petersson i Stockaryd (S)

Fråga 2017/18:426 Skolplikt av Helene Petersson i Stockaryd (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I Sverige har vi skolplikt. Det innebär att eleverna ska delta i skolans verksamhet och att kommunen och elevens vårdnadshavare ska se till skolplikten fullföljs. För kommunen innebär detta bland annat

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:426 av Helene Petersson i Stockaryd (S) (pdf, 73 kB)

Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. S Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att ta ett principbeslut om att bygga hela Europabanan och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Kombidirektivet

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. S Kombidirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över kombidirektivet och se över möjligheten att ge berörda myndigheter möjligheter att utbyta information för att få ordning och reda


Utskottsberedning: 2017/18:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Infrastruktur i Jönköpings län

Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. S Infrastruktur i Jönköpings län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för förbättrad infrastruktur i Jönköpings län och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1357 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Bredbandsutbyggnad och lokaliseringsprincipen

Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. S Bredbandsutbyggnad och lokaliseringsprincipen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka förutsättningarna för bredband i hela landet genom att bl.a. införa undantag i kommunallagens lokaliseringsprincip


Utskottsberedning: 2017/18:KU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1413 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Sätt stopp för övervinster i välfärden

Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. S Sätt stopp för övervinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sätta stopp för övervinster i välfärden och tillkännager detta för regeringen. Motivering En generell välfärd som fördelas efter


Utskottsberedning: 2017/18:FiU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1382 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Jämlikhetsutredning

Motion 2017/18:1076 av Peter Persson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1076 av Peter Persson m.fl. S Jämlikhetsutredning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att göra en översyn av utvecklingen för fördelning av inkomster och förmögenheter och att i samband med översynen ta fram konkreta förslag som


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1076 av Peter Persson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1076 av Peter Persson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Högskolan i Jönköping

Motion 2017/18:738 av Peter Persson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:738 av Peter Persson m.fl. S Högskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Jönköping Universitys betydelse för regionens ekonomiska tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vårt land står


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:738 av Peter Persson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:738 av Peter Persson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Götalandsbanan

Motion 2017/18:788 av Peter Persson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:788 av Peter Persson m.fl. S Götalandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att ta ett principbeslut om att bygga hela Götalandsbanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:788 av Peter Persson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:788 av Peter Persson m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Tryggare a-kassa

Motion 2017/18:774 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:774 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) Tryggare a-kassa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att taket i arbetslöshetsförsäkringen ska höjas så att fler får ut en ersättning motsvarande 80 procent av lönen, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:774 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:774 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 62 kB)