Helena Lindahl(Cen)

Helena Lindahl (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 139
Born 1972
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865984
Email helena.lindahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2011-09-30 – 2018-09-24
    • Alternate member 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

Said and done

Outredda brott i norra Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1813 Outredda brott i norra Sverige av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Antalet outredda brott i norra Sverige verkar eskalera i rasande takt. Enligt Svenska Dagbladet visar polisens statistik att antalet outredda brott ökar med 1,3 procent i riket. Samma

Inlämnad: 2017-08-16 Svarsdatum: 2017-08-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1813 av Helena Lindahl (C) (pdf, 67 kB)

Polisens närvaro på landsbygden

Skriftlig fråga 2016/17:1791 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1791 Polisens närvaro på landsbygden av Helena Lindahl (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) För en kort tid sedan utsattes matbutiken i Klimpfjäll i Västerbottens inland för inbrott. 200 000 kronor stals från kassaskåpet, pengar som till största delen tillhörde butiksinnehavaren

Inlämnad: 2017-08-08 Svarsdatum: 2017-08-24 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1791 av Helena Lindahl (C) (pdf, 78 kB)

Ökat stöd till statlig upphandling av flygtrafik

Skriftlig fråga 2016/17:1503 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1503 Ökat stöd till statlig upphandling av flygtrafik av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sveriges riksdag har beslutat om ett transportpolitiskt mål som betyder att det ska finnas grundläggande tillgänglighet till goda transporter i hela landet. Det innebär att staten via Trafikverket

Inlämnad: 2017-05-31 Svarsdatum: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1503 av Helena Lindahl (C) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling

Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att försäljningen av Apoteksgruppen i Sverige Holding AB bör genomföras med så stor


Utskottsberedning: 2016/17:NU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3739 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 74 kB)

Orättvisa villkor för återbetalning av elskatt

Skriftlig fråga 2016/17:1362 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1362 Orättvisa villkor för återbetalning av elskatt av Helena Lindahl (C) till Finansminister Magdalena Andersson (S) All elanvändning i Sverige är skattepliktig, men den delas in i tre olika skattesatser. Den energiskatt som företag betalar beror på vilken typ av verksamhet företaget bedriver. 29,5

Inlämnad: 2017-05-04 Svarsdatum: 2017-05-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1362 av Helena Lindahl (C) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Sverige behöver en ny reformagenda 2 Alliansens bedömning av svensk ekonomi Starkare internationell återhämtning Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 697 kB) Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 846 kB)

Flytt av statliga jobb till låglöneländer

Skriftlig fråga 2016/17:1272 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1272 Flytt av statliga jobb till låglöneländer av Helena Lindahl (C) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) För några dagar sedan kunde man i Norrbottensmedia läsa att det statligt helägda bolaget Vattenfall håller på att upphandla jobben på Vattenfall Accounting i Jokkmokk. Man

Inlämnad: 2017-04-21 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1272 av Helena Lindahl (C) (pdf, 78 kB)

Norrbotniabanan

Skriftlig fråga 2016/17:1118 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1118 Norrbotniabanan av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) I förra veckan presenterade infrastrukturminister Anna Johansson direktiv till åtgärdsplanering, nästa steg i regeringens infrastrukturplanering. Norrbotniabanan omnämndes över huvud taget inte som ett prioriterat infrastrukturprojekt.

Inlämnad: 2017-03-27 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1118 av Helena Lindahl (C) (pdf, 74 kB)

Fjärrstyrning av flygtrafik

Skriftlig fråga 2016/17:1106 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1106 Fjärrstyrning av flygtrafik av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Fjärrstyrning av flygtrafiken är ett aktuellt ämne, inte minst för flygplatser i norra Sverige, bland annat i mitt hemlän Västerbotten där Umeå står på tur att fjärrstyras från Stockholm. Detta innebär i praktiken

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-31 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1106 av Helena Lindahl (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av skr. 2016/17:79 Riksrevisionens rapport om statliga stöd till innovation och företagande

Motion 2016/17:3609 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3609 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:79 Riksrevisionens rapport om statliga stöd till innovation och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör skapa förutsättningar


Utskottsberedning: 2016/17:NU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3609 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3609 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 76 kB)