Helena Bouveng (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Jönköping County, Bench 183
Title Marknadsekonom.
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866724
Email helena.bouveng[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Member
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-03-10
    • Committee on Justice

    • Member 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-03-10 – 2010-10-04
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Member 2008-03-13 – 2008-05-07
    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-03-13
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2015-12-17 –
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2018-10-24 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2018-10-24
    • Nominations Committee

    • Member 2016-10-26 –
    • Deputy member 2015-03-12 – 2016-10-26
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Anställningar

    Vingresor 86-90. Gymnasielärare 90-95. Egen företagare 95-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda, gruppledare 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen och kommunfullmäktiges arbetsutskott. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Jönköpings län 02-06.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot justitieutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, socialutskottet 11-14 och skatteutskottet 14-. Suppleant socialutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, kulturutskottet 10- och EU-nämnden 15-. Ledamot riksdagens valberedning 16-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 10-, Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och riksdagens valberedning 15-16.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Nils Bouveng och sjukgymnasten Kerstin Bouveng, f. Berlin.
  • Utbildning

    Universitetsstudier i språk och ekonomi m.m., Växjö och Stockholm.

Said and done

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. M Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Sammanfattning Moderaterna vill förstärka Tullverket och det svenska gränsskyddet. Det är helt nödvändigt för att stoppa smugglingen av narkotika och vapen till de kriminella gängen. Att motverka skatteflykt och


Utskottsberedning: 2018/19:JuU10 2018/19:SkU1

Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2929 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Uppföljning av lagstiftning

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. M Uppföljning av lagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över tullagen i syfte att utreda hur den påverkat kostnaderna för små företag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1

Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2879 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Underlätta UF-företagande

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. M Underlätta UF-företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda de skattemässiga förutsättningarna för UF-företag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Företagen utgör motorn i Sveriges


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2878 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Permanent skyddad folkbokföring

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. M Permanent skyddad folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om permanent skyddad identitet genom kvarskrivning för personer som lever under en långvarig hotbild, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2877 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Skatteförfarande och folkbokföring

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. M Skatteförfarande och folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Skatteverket ett särskilt uppdrag att stärka arbetet med att bekämpa skattefusk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2876 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Synliggörande av och information om skatter

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. M Synliggörande av och information om skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra åt Ekonomistyrningsverket att utreda hur skatter kan synliggöras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2874 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Stadigvarande bostad

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. M Stadigvarande bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett slopande av avdragsförbudet för stadigvarande bostad i mervärdesskattelagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Momsen


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2873 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Tullverket - upprätthåll gränsskyddet

Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. M Tullverket upprätthåll gränsskyddet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillföra resurser för 500 fler tulltjänstemän under kommande mandatperiod och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU 2018/19:JuU10 2018/19:SkU1

Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2872 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Bättre konsekvensutredningar

Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. M Bättre konsekvensutredningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda Regelrådets organisatoriska placering och uppdrag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2875 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Avskaffande av övre åldersgräns

Motion 2018/19:1863 av Helena Bouveng (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1863 av Helena Bouveng M Avskaffande av övre åldersgräns Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ta bort övre åldersgränser för undersökningar i vården och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1863 av Helena Bouveng (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1863 av Helena Bouveng (M) (pdf, 68 kB)