Helén Pettersson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 109
Title Ombudsman
Born 1972
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864529
Email helen.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2009-04-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-04-03
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2012-10-15
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 09-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-09, konstitutionsutskottet 10 och utrikesutskottet 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Birger Pettersson och leg. sjuksköterskan Vera Pettersson, f. Boström.
  • Utbildning

    Brunnsviks folkhögskola 93-95.
  • Anställningar

    Hotellstäderska, Umeå 88-93. Ombudsman, Hotell- och restaurangfacket 97-98. Ombudsman, LO 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd 06-12, Jordbruksverkets insynsråd 11-12 och Viltförvaltningsdelegationen i Västerbottens län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Demokratiinstitutet 00-04 och Institutet för framtidsstudier 01-06. Ordförande, ABF Västerbotten 10-12. Vice ordförande, Umeå arbetarekommun 09-14. Förbundsordförande, ABF 12-. Styrelseledamot, Campus Bommersvik 13-15.
  • Litteratur

    Värderingar (studiematerial, LO) och Du behövs - LO-medlemmar i politiken.
  • Bostadsort

    Umeå

Said and done

Norra Skandinaviens viktiga öst-västliga utvecklingsperspektiv

Motion 2018/19:1776 av Isak From och Helén Pettersson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1776 av Isak From och Helén Pettersson båda S Norra Skandinaviens viktiga östvästliga utvecklingsperspektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att i samverkan med EU, Norge och


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1776 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:1776 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (pdf, 100 kB)

Myndigheters regionalpolitiska ansvar

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Myndigheters regionalpolitiska ansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över statens regionalpolitiska ansvar och tillkännager detta för regeringen. Motivering För alla statliga myndigheter


Utskottsberedning: NU

Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1784 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Dawit Isaak måste friges

Motion 2018/19:1052 av Helén Pettersson och Fredrik Lundh Sammeli (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1052 av Helén Pettersson och Fredrik Lundh Sammeli båda S Dawit Isaak måste friges Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kampen för att få Dawit Isaak fri och om att Sverige som nation bör stå upp för det fria ordet, och detta tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1052 av Helén Pettersson och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1052 av Helén Pettersson och Fredrik Lundh Sammeli (båda S) (pdf, 77 kB)

Underlätta för kooperativt och socialt företagande

Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson båda S Underlätta för kooperativt och socialt företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en lagstiftning för en förenklad övergång från aktiebolag/enskild firma till medarbetarägt bolag


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1034 av Isak From och Helén Pettersson (båda S) (pdf, 81 kB)

Värna det allmänna uppdraget

Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:955 av Helén Pettersson S Värna det allmänna uppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa det allmänna uppdraget och tillkännager detta för regeringen. Motivering Jakt och viltvård utgör en viktig del av många människors


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:955 av Helén Pettersson (S) (pdf, 78 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Dawit Isaak måste friges

Motion 2017/18:2603 av Fredrik Lundh Sammeli och Helén Pettersson i Umeå (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2603 av Fredrik Lundh Sammeli och Helén Pettersson i Umeå båda S Dawit Isaak måste friges Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kampen för att få Dawit Isaak fri och om att Sverige som nation bör stå upp för det fria ordet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2603 av Fredrik Lundh Sammeli och Helén Pettersson i Umeå (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2603 av Fredrik Lundh Sammeli och Helén Pettersson i Umeå (båda S) (pdf, 74 kB)

Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. S Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för hivpreventivt arbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ändra riktlinjen för övre åldersgräns för adoptivföräldrar

Motion 2017/18:2227 av Helén Pettersson i Umeå (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2227 av Helén Pettersson i Umeå S Ändra riktlinjen för övre åldersgräns för adoptivföräldrar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över den rekommenderade övre åldersgränsen för adoptivföräldrar i syfte att höja den och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2227 av Helén Pettersson i Umeå (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2227 av Helén Pettersson i Umeå (S) (pdf, 67 kB)

Fler än två vårdnadshavare

Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. S Fler än två vårdnadshavare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att barn ska kunna ha fler än två juridiska vårdnadshavare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Begreppet stjärnfamiljer


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 77 kB)