Heidi Karlsson (SweDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency City of Malmö
Title Undersköterska
Born 1969

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-06-02 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2016-01-11 – 2017-06-01
    • Alternate member 2014-12-22 – 2015-05-15
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-01-27 – 2015-05-15
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2016-02-25 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 141222-150515 och 160111-). Suppleant socialutskottet 15 och socialförsäkringsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Lastbilschauffören Gerry Karlsson och försäljaren Monica Stenhäjdan, f. Svensson.
  • Utbildning

    Grundskola, Fredriksdalsskolan 75-84. Gymnasieskola, Rönnowska 85-86. Gymnasieskola, Kunskapslyftet 98-00. Vård- och omsorgsutbildning 03-05. Vård- och omsorgsutbildning, Kärnan 04-06. Yrkeshögskolan (KY), demens och gerontologi, Helsingborg 09-10.
  • Anställningar

    Kallskänka, smörgåsbutik Tre Gåsar, Helsingborg 86-87. Stadsbiblioteket, Helsingborg 86-87. Sorterare, Äggcentralen, Helsingborg 87-88. Administratör, Helsingborgs sjukhusbibliotek 88-89. Städare 89-90. Personlig assistent 05-07. Vik. skötare, slutenvård, Ängelholm 05-10. Skötare, särskilt boende på psykiatrin, Svalövs kommun 07-08. Skötare, demensboende, Bjuvs kommun 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Förvaltningsrätten, Malmö 06-14. Tingsrätten, Helsingborg 10-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bjuv 06-14. Kommunstyrelsen, Bjuv 10-14. Vård-och omsorgsnämnden, Bjuv 07-12. Kultur- och fritidsnämnden, Bjuv 07-10. Barn- och utbildningsnämnden, Bjuv 07-13. Valnämnden, Bjuv 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, Sverigedemokraterna, Bjuv 06-14. VU, Sverigedemokraterna, Bjuv 06-14. Sekreterare, Sverigedemokraterna, Bjuv 08-13. Ledamot, Sverigedemokraterna, distrikt Syd 08-10. 2:e vice ordförande 10-12 och vice ordförande, Sverigedemokraterna, distrikt Syd 12-14. Administratör, Sverigedemokraterna 13-14.

Said and done

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3414 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3414 av Markus Wiechel m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3414 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3414 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)