Hans Wallmark (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 189
Title Redaktör/Publicist.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865014
Email hans.wallmark[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Foreign Affairs

    • Chair
    • The Riksdag Board

    • Member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Member
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member
    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Moderate Party

    • Deputy Group Leader 2015-01-20 –
    • Committee on Foreign Affairs

    • Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Chair 2012-11-19 – 2013-03-31
    • Deputy member 2012-11-06 – 2012-11-18
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Chair 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Member 2018-11-15 – 2018-11-15
    • Member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Chair 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2013-01-16 – 2014-10-07
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Member 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Chair 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Member 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Chair 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Member 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Member 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Member 2006-10-17 – 2010-10-04
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Chair 2011-03-16 – 2013-04-24
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Member 2014-10-28 –
    • The Riksdag Board

    • Member 2015-01-28 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 –
    • Chair 2010-11-17 – 2011-03-16
    • Member 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06, försvarsutskottet 10-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-12 och 13-16 och ordförande 13. Ordförande utrikesutskottet 12-13. Suppleant konstitutionsutskottet 06-10, utrikesutskottet 13- och EU-nämnden 13-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-10, 11-12, 13-14 och 16- och ordförande 14-16. Ordförande riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet 10-11 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-13. Ledamot krigsdelegationen 14-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14- och riksdagsstyrelsen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-. Vice gruppledare Moderaterna 15-.
  • Föräldrar

    Kanslichefen Sten Wallmark och hushållsläraren och kokerskan Anne-Maj Wallmark, f. Taavola.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Tornedalsskolan i Haparanda, slutår 83. Juridik, filosofi och litteraturhistoria, Uppsala universitet 83-88.
  • Anställningar

    Politisk skribent, Norrbottens-Kuriren 88 och Barometern-OT 88-90. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 90-01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 88.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 02-10. Ordförande, kommunstyrelsen 01-06. Regionfullmäktig, Region Skåne 02-06. Ersättare, regionala utvecklingsnämnden 02-06.

Said and done

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Sammanfattning Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik och ett generöst bistånd. Sveriges


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 4 avslag, 4 bifall, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2930 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. M Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 129 kB) Motion 2018/19:2903 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 282 kB)

Säkerhetspolitik för att värna Sverige

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. M Säkerhetspolitik för att värna Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett svenskt Natomedlemskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EU:s försvarssamarbete


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2818 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Ett ja ska vara ett ja - Sverige måste ta tag i integrationen

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. M Ett ja ska vara ett ja Sverige måste ta tag i integrationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fokus på jobb, språk och utbildning från dag ett och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: AU CU UbU 2018/19:JuU14 2018/19:SfU16 2018/19:SfU19 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2918 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 138 kB)

Högre utbildning och forskning

Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. M Högre utbildning och forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att universitetsutbildningarnas kvalitetsutvärderingar bör reformeras och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: UbU 2018/19:SfU16 2018/19:SfU18 2018/19:SkU10

Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1901 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för en fortsatt integration och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2270 av Noria Manouchi m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Gårdsförsäljning

Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Gårdsförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen återkommer med lagförslag så att gårdsförsäljning av alkohol blir möjlig från den 1 juli 2019 och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1954 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Den skånska modernäringen

Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2018/19:MJU12 2018/19:MJU13 2018/19:NU8 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1955 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Skogsbruket i Skåne

Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Skogsbruket i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka användningen av främmande trädslag i skogsbruket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8

Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1953 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Bevarande av ett hållbart ålfiske

Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. M Bevarande av ett hållbart ålfiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ålfiske och ålfiskeföretagares möjlighet att överlåta sin verksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7 2018/19:MJU3

Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1881 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)