Hans Linde(Lft)

Hans Linde (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 228
Title Student/Behandlingsassistent
Born 1979
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864682
Email hans.linde[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • The Left Party

    • Group Leader 2010-10-05 – 2016-02-02
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputy member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputy member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2006-11-07 – 2010-10-12
    • The War Delegation

    • Member 2010-10-19 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2010-10-13 – 2010-11-17

Said and done

Civilsamhället i Israel

Skriftlig fråga 2016/17:985 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:985 Civilsamhället i Israel av Hans Linde (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den 20 februari i år meddelade israeliska myndigheter att de nekar arbetsvisum för direktören för Human Rights Watch (HRW) i Israel och Palestina, med motiveringen att HRW inte skulle vara en riktig människorättsorganisation.

Inlämnad: 2017-03-03 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:985 av Hans Linde (V) (pdf, 80 kB)

Privatsektorbistånd och DAC:s regelverk

Skriftlig fråga 2016/17:984 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:984 Privatsektorbistånd och DAC:s regelverk av Hans Linde (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den 9 mars ska regelverket kring vad som får räknas som bistånd uppdateras under ett möte i OECD:s biståndskommitté, DAC. Jag har tidigare frågat statsrådet Isabella Lövin om det privata näringslivets

Inlämnad: 2017-03-03 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:984 av Hans Linde (V) (pdf, 82 kB)

Svältkatastrofen i Sydsudan

Skriftlig fråga 2016/17:930 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:930 Svältkatastrofen i Sydsudan av Hans Linde (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) FN har varnat för att över 100 000 människor är drabbade av svält till följd av inbördeskrig och en kollapsad ekonomi i Sydsudan. Ytterligare omkring 1 miljon människor är på gränsen till svält enligt World Food

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:930 av Hans Linde (V) (pdf, 81 kB)

Resan till diktaturen Iran

Interpellation 2016/17:258 av Hans Linde (V)

Interpellation 2016/17:258 Resan till diktaturen Iran av Hans Linde (V) till Statsminister Stefan Löfven (S) Iran är utan tvekan en av vår tids hårdaste och mest auktoritära diktaturer. Brotten mot de mänskliga rättigheterna är många, omfattande och systematiska. Det finns inga frizoner från förtrycket i det iranska

Inlämnad: 2017-01-25 Svarsdatum: 2017-02-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:258 av Hans Linde (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Resan till diktaturen Iran

EKN:s kontroll av garantigivning vid vapenexportaffärer

Skriftlig fråga 2016/17:728 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:728 EKN:s kontroll av garantigivning vid vapenexportaffärer av Hans Linde (V) till Statsrådet Ann Linde (S) Exportkreditnämnden (EKN) har regeringens uppdrag att främja svensk export och svenska företags internationalisering genom att försäkra exportföretag och banker mot risken att inte få betalt.

Inlämnad: 2017-01-25 Svarsdatum: 2017-02-01 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:728 av Hans Linde (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om hur


Utskottsberedning: 2016/17:UU8

Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av skr. 2016/17:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på åtgärder


Utskottsberedning: 2016/17:FöU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Presidentvalet i Gambia

Skriftlig fråga 2016/17:519 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:519 Presidentvalet i Gambia av Hans Linde (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den 1 december röstade det gambiska folket bort Yahya Jammeh från den presidentpost han innehaft i 22 år, efter en kupp 1994. Adama Barrow vann valet med tydlig marginal. Jammehs styre har kännetecknats av

Inlämnad: 2016-12-14 Svarsdatum: 2017-01-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:519 av Hans Linde (V) (pdf, 79 kB)

Ratificering av tilläggsprotokollet till ESK-konventionen

Skriftlig fråga 2016/17:459 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:459 Ratificering av tilläggsprotokollet till ESK-konventionen av Hans Linde (V) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Den 16 december i år är det 50 år sedan FN:s konvention om de ekonomiska, sociala och kulturella rättigheterna (ESK-rättigheterna) antogs. År 2008 antog FN:s generalförsamling ett tilläggsprotokoll

Inlämnad: 2016-12-07 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:459 av Hans Linde (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2016/17:45 Värdeåterföring vid satsningar på transportinfrastruktur

Motion 2016/17:3548 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3548 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:45 Värdeåterföring vid satsningar på transportinfrastruktur 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:45 Värdeåterföring vid satsningar på transportinfrastruktur. 2 Bakgrund Regeringen


Utskottsberedning: 2016/17:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3548 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3548 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 82 kB)