Hanif Bali (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 84
Title Webbutvecklare.
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865702
Email hanif.bali[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 10-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn-och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Said and done

Regeringens ambitioner för nya jobb

Interpellation 2014/15:573 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2014/15:573 Regeringens ambitioner för nya jobb av Jenny Petersson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Fler jobb är Moderaternas viktigaste fråga. Att det blir fler jobb och kommer fler till del. Sverige har hög sysselsättningsgrad och högt arbetskraftsdeltagande, något som äventyras med vänsterregeringens

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:573 av Jenny Petersson (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens ambitioner för nya jobb

Dialog mellan arbetsmarknadsministern och företag

Interpellation 2014/15:552 av Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2014/15:552 Dialog mellan arbetsmarknadsministern och företag av Elisabeth Svantesson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Den senaste tiden har vi sett varsel från bland andra Sony och Ericsson i Sverige. Tusentals anställda ställs nu inför hotet om uppsägning, vilket skapar oro. Samtidigt vaknar

Inlämnad: 2015-04-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:552 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dialog mellan arbetsmarknadsministern och företag

Snabbspår och etablering för nyanlända

Interpellation 2014/15:495 av Hanif Bali (M)

Interpellation 2014/15:495 Snabbspår och etablering för nyanlända av Hanif Bali M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Regeringen har hittills lämnat mycket att önska på det integrationspolitiska området. Den 19 februari kunde vi se första livstecknet på vad regeringen tänker kring en viktig fråga som många nu

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:495 av Hanif Bali (M) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Snabbspår och etablering för nyanlända

Riktiga jobb i stället för låtsasåtgärder

Interpellation 2014/15:494 av Hanif Bali (M)

Interpellation 2014/15:494 Riktiga jobb i stället för låtsasåtgärder av Hanif Bali M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Nu ska vi lösa ungdomsarbetslösheten på riktigt. Vi ska inte sätta ungdomar i låtsasåtgärder, vi ska inte göra det som är kortsiktigt.Detta säger arbetsmarknadsminister Ylva Johansson i en

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:494 av Hanif Bali (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riktiga jobb i stället för låtsasåtgärder

Heltid

Interpellation 2014/15:492 av Katarina Brännström (M)

Interpellation 2014/15:492 Heltid av Katarina Brännström M till Statsrådet Åsa Regnér S Inför valet gick Socialdemokraterna till val på rätt till heltid, som en jämställdhetsfråga. Flera gånger har detta löfte ställts ut. Den 16 juni 2012 skrev partisekreterare Carin Jämtin på följande sätt om att alla S-styrda kommuner

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:492 av Katarina Brännström (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Heltid

Representationen i framtidsministerns analysgrupper

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M)

Fråga 2014/15:398 Representationen i framtidsministerns analysgrupper av Hanif Bali M till Statsrådet Kristina Persson S Nu tar vi viktiga steg på väg mot ett hållbart samhällesäger framtidsminister Kristina Persson om sina tre tillsatta analysgrupper. De tre områdena är grön omställning, global utmaning och arbete i

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M) (pdf, 79 kB)

Det palestinska fördömandet av utrikesministerns agerande

Interpellation 2014/15:439 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2014/15:439 Det palestinska fördömandet av utrikesministerns agerande av Carl-Oskar Bohlin M till Utrikesminister Margot Wallström S För några månader sedan beslöt regeringen att erkänna Palestina som stat och därefter att höja det svenska biståndet till Palestina med 500 miljoner kronor. Utrikesministern

Inlämnad: 2015-03-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:439 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 71 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det palestinska fördömandet av utrikesministerns agerande

Konsekvenser av försämrade diplomatiska relationer

Interpellation 2014/15:396 av Karin Enström (M)

Interpellation 2014/15:396 Konsekvenser av försämrade diplomatiska relationer av Karin Enström M till Utrikesminister Margot Wallström S Efter en tid av olika besked från olika företrädare för regeringspartierna där en komplicerad process blivit onödigt rörig har regeringen beslutat att säga upp samarbetsavtalet med Saudiarabien.

Inlämnad: 2015-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:396 av Karin Enström (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser av försämrade diplomatiska relationer

Anställningar med statligt stöd

Interpellation 2014/15:236 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:236 Anställningar med statligt stöd av Fredrik Schulte M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Alliansens reform att inrätta nystartsjobb har varit en stor arbetsmarknadspolitisk framgång som överträffat förväntningarna. Under de senaste fyra åren har årligen i genomsnitt 45 000 individer

Inlämnad: 2015-01-29 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:236 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anställningar med statligt stöd

Validering

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2014/15:233 Validering av Désirée Pethrus KD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Det är en allmän uppfattning att Sverige är dåligt på att ta till vara invandrares yrkeskompetens. Alltför ofta får vi höra berättelser om personer med akademiska utbildningar som antingen saknar jobb eller har väldigt

Inlämnad: 2015-01-28 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:233 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Validering