Håkan Svenneling (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 102
Title Landsbygdsutvecklare
Born 1985
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864105
Email hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och näringsutskottet 14-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Said and done

med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. V med anledning av skrivelse 2017/18:290 Anskaffning av medelräckviddigt luftvärn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör avvakta med köpet av ett medelräckviddigt luftvärn till dess att en ordentlig


Utskottsberedning: FöU

Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:49 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018–2029

Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att återkomma med ett nytt förslag till


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:20 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Privata apoteks öppettider på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:1358 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2017/18:1358 Privata apoteks öppettider på landsbygden av Håkan Svenneling V till Socialminister Annika Strandhäll S Likenäsborna är upprörda, och det med rätta. Med kort varsel har Kronans Apotek bestämt att de ska ha sommarstängt i elva veckor. Närmaste apotek är nu 50 minuter bort. Det aktuella apoteket tog under

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1358 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett stoppdatum som förbjuder kärnkraft och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ellagen bör ändras i syfte att motverka oskäliga prishöjningar för konsumenterna och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2017/18:229 Miljöinformation om drivmedel

Motion 2017/18:4138 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4138 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:229 Miljöinformation om drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska få meddela föreskrifter om att den som bedriver


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4138 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4138 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2017/18:143 Samarbetsavtal om partnerskap och utveckling mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Islamiska republiken Afghanistan, å andra sidan

Motion 2017/18:4048 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4048 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:143 Samarbetsavtal om partnerskap och utveckling mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Islamiska republiken Afghanistan, å andra sidan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:UU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4048 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4048 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag

Motion 2017/18:4019 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4019 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att SLU:s vetenskapliga råd för djurskydd bör ges i uppdrag att utreda vilka djur som bör finnas på en positiv lista över


Utskottsberedning: 2017/18:MJU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:4019 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4019 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Handelsrelationerna med Iran

Skriftlig fråga 2017/18:742 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2017/18:742 Handelsrelationerna med Iran av Håkan Svenneling (V) till Statsrådet Ann Linde (S) I februari förra året reste statsministern och handelsministern med en stor näringsdelegation till Iran för att utveckla handelsrelationerna mellan Sverige och Iran. Besöket var en del av de fördjupade relationerna

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-15 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:742 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Handeln med Filippinerna

Skriftlig fråga 2017/18:738 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2017/18:738 Handeln med Filippinerna av Håkan Svenneling (V) till Statsrådet Ann Linde (S) Sommaren 2016 tillträdde Rodrigo Duterte som Filippinernas president. Han vann valet med en hårdför kriminalpolitik och löften om att döda brottslingar. I november 2016 inrättade regeringen en ambassad i Manilla.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-15 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:738 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 84 kB)