Håkan Bergman (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County
Born 1954

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Alternate member 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Said and done

Specialpedagogiskt stöd till folkhögskolor

Skriftlig fråga 2017/18:115 av Håkan Bergman (S)

Fråga 2017/18:115 Specialpedagogiskt stöd till folkhögskolor av Håkan Bergman S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Folkhögskolorna är en unik, fristående del av det svenska utbildningssystemet men en oerhört viktig del. Folkhögskolorna bidrar till att utjämna utbildningsklyftor i samhället och till att höja bildnings-

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:115 av Håkan Bergman (S) (pdf, 78 kB)

Komplett dubbelspår Hallsberg-Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. S Komplett dubbelspår HallsbergDegerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för ett komplett dubbelspår


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Oslo-Stockholm 2.55

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla tågtrafiken StockholmVästeråsÖrebroKarlstadOslo och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Områdespoliser för ökad trygghet

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. S Områdespoliser för ökad trygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om områdespoliser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisens stora omorganisation trädde i kraft den 1 januari 2015. Ett av


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Hot mot journalister hotar demokratin

Motion 2017/18:2573 av Håkan Bergman (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2573 av Håkan Bergman S Hot mot journalister hotar demokratin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hot mot journalister bör ges hög prioritet av rättsvårdande myndigheter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2573 av Håkan Bergman (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2573 av Håkan Bergman (S) (pdf, 65 kB)

Polisen och väntetider på 114 14

Skriftlig fråga 2016/17:136 av Håkan Bergman (S)

Fråga 2016/17:136 Polisen och väntetider på 114 14 av Håkan Bergman S till Statsrådet Anders Ygeman S Omorganisationen av polisen är givetvis en omfattande förvaltningsreform som inte kan genomföras helt konflikt- och problemfritt. Den innebär förändringar i chefs- och ledningsstrukturer och kräver givetvis också utbildning

Inlämnad: 2016-10-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:136 av Håkan Bergman (S) (pdf, 79 kB)

Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans båda S Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (pdf, 71 kB)

Öka bostadsbyggandet

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. S Öka bostadsbyggandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka bostadsbyggandet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brist på bostäder finns nu i närmare 250 av landets 290 kommuner. Endast tre


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Statlig närvaro i hela landet

Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. S Statlig närvaro i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att myndigheters och annan statlig verksamhets närvaro i hela landet bör öka och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige måste


Utskottsberedning: 2016/17:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1614 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Bibehållen assistans vid sjukhusvistelse

Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman båda S Bibehållen assistans vid sjukhusvistelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om assistans vid sjukhusvistelse och tillkännager detta för regeringen. Motivering Assistansersättning betalas


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S) (pdf, 63 kB)