Gunilla Svantorp (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Värmland County, Bench 22
Title Folkhögskolelärare/Fil.mag.
Born 1964
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865755
Email gunilla.svantorp[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2016-11-01 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och kulturutskottet 10 och 14-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Jan Erik Karlsson och Ritva Karlsson.
  • Utbildning

    3-årigt ekonomiskt gymnasium, Arvika 83. Fil.mag. (pedagogik, svenska och statsvetenskap) 01. Folkhögskollärarexamen 09.
  • Anställningar

    Redovisningsbiträde, Redovisningsbyrån i Årjäng 84-85. Dagbarnvårdare, Årjängs kommun 87-99. Fritidshemspersonal 99-01. Utredare, barnomsorgen 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Årjängs kommun 98-10, vice ordförande 11. Ledamot, socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Värmland 02-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 02-10 och arbetsutskottet 05-06. Vice ordförande, personalutskottet 02-10, ordförande 06-10. Landstingsråd och landstingsstyrelsens vice ordförande 06-10. Regionfullmäktig, Värmland 02-10. Ersättare, regionstyrelsen 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och sekreterare, Årjängs arbetarekommun 99-16. Ordförande, ABF Värmland 04-08 och 13-. Ordförande, Konstfrämjandet Värmland 12-16.
  • Bostadsort

    Årjäng

Said and done

Den nationella planen för transportsystemet

Skriftlig fråga 2017/18:556 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2017/18:556 Den nationella planen för transportsystemet av Gunilla Svantorp (S) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) I Försvarsberedningens rapport som presenterades dagarna före jul påtalas att våra förbindelser västerut är ”av existentiellt intresse för både Sverige och Finland”. Aktuellt avsnitt i Försvarsberedningens

Inlämnad: 2018-01-04 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:556 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 90 kB)

Tullens verksamhet vid centrala gränsorter

Interpellation 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:136 Tullens verksamhet vid centrala gränsorter av Daniel Bäckström C till Finansminister Magdalena Andersson S Tullverket och tullstationerna med sin regionala spridning är centrala och grundläggande funktioner i det svenska samhället. Förutom att bevaka gränser, arbeta mot smuggling och ansvara

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tullens verksamhet vid centrala gränsorter

Nattstängning av tullstationen i Hån

Skriftlig fråga 2017/18:81 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2017/18:81 Nattstängning av tullstationen i Hån av Gunilla Svantorp (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Tullverket har haft planer på att stänga tullstationen i Hån nattetid på grund av kostnadseffektivitet. Flertalet politiker har tillsammans med näringslivet i Värmland upprepade gånger uppvaktat

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:81 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 78 kB)

Intensifiera arbetet med Nollvisionen mot suicid

Motion 2017/18:2688 av Gunilla Svantorp (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2688 av Gunilla Svantorp S Intensifiera arbetet med Nollvisionen mot suicid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att skapa ett nationellt kvalitetsregister som följer upp vården av suicidala personer och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2688 av Gunilla Svantorp (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2688 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 59 kB)

Yrkeslegitimation för undersköterskor

Motion 2017/18:2228 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2228 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson båda S Yrkeslegitimation för undersköterskor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det införs yrkeslegitimation för undersköterskor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2228 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2228 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (pdf, 73 kB)

Effektiv och patientnära vård

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Effektiv och patientnära vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya styrande principer för hälso- och sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Jämlikhet

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. S Jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en jämlik politik som skapar lika förutsättningar för alla människor oavsett bakgrund, socioekonomiska förutsättningar eller bostadsort och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Hela landet ska leva

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Hela landet ska leva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av näringslivsutveckling och utbildning för att lösa matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: TU 2017/18:KrU3 2017/18:NU12 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Yrkeslegitimation för undersköterskor

Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. S Yrkeslegitimation för undersköterskor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att det införs yrkeslegitimation för undersköterskor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:626 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Arbetskläder inom förskola och annan pedagogisk verksamhet

Motion 2017/18:584 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:584 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson båda S Arbetskläder inom förskola och annan pedagogisk verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överse de åtgärder som föreslås för att uppnå en jämställd verksamhet inom förskola


Utskottsberedning: 2017/18:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:584 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:584 av Gunilla Svantorp och Caroline Helmersson Olsson (båda S) (pdf, 65 kB)