Gunilla Nordgren(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County South, Bench 187
Title Civilekonom.
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865926
Email gunilla.nordgren[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2016-02-10 –

Said and done

Placeringen av EMA

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:403 Placeringen av EMA av Gunilla Nordgren (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Sverige har goda förutsättningar att ligga i topp när det gäller forskning. Tyvärr förlorade vi nyligen omröstningen i EU om placeringen av EU:s läkemedelsmyndighet EMA, där Stockholm var den

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:403 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 76 kB)

Migrationsverkets skuld till kommunerna

Skriftlig fråga 2017/18:393 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:393 Migrationsverkets skuld till kommunerna av Gunilla Nordgren (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Under flera års tid har jag ställt frågor till och debatterat med den förre migrationsministern angående Migrationsverkets skuld till kommunerna. Senast fick jag svaret att skulden skulle arbetas

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:393 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 77 kB)

Behovet att bygga nya skyddsrum

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2017/18:253 Behovet att bygga nya skyddsrum av Gunilla Nordgren (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) I en ny rapport från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, konstateras att de skyddsrum som finns i dag kan ge plats åt 7 miljoner invånare, vilket är otillräckligt

Inlämnad: 2017-12-04 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:253 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB)

Skatteregler vid försäljning av bostadsrätt

Skriftlig fråga 2017/18:364 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:364 Skatteregler vid försäljning av bostadsrätt av Gunilla Nordgren (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Skattereglerna vid försäljning av bostadsrätt upplevs av många som otydliga, vilket bland annat visar sig genom att antalet förfrågningar om rådgivning har ökat under de senaste åren.

Inlämnad: 2017-11-30 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:364 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 79 kB)

Placeringen av EMA

Skriftlig fråga 2017/18:356 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2017/18:356 Placeringen av EMA av Gunilla Nordgren (M) till Statsrådet Ann Linde (S) Nyligen förlorade Sverige omröstningen i EU om placeringen av EU:s läkemedelsmyndighet EMA. Sverige åkte ut i första omgången, och enligt uppgift röstade sedan inte Sverige på Köpenhamn som gått vidare till en andra omgång.

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:356 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 77 kB)

Framtiden för svensk biogas

Interpellation 2017/18:221 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2017/18:221 Framtiden för svensk biogas av Gunilla Nordgren (M) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) I dag ökar importen av biogas till Sverige. Den största anledningen till detta är att Sverige går i otakt med många länder inom EU när det gäller stöd till biogasen. Detta innebär bland annat att

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2017/18:221 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 78 kB)

Förskoleklassen bör ingå i grundskolan

Motion 2017/18:2938 av Gunilla Nordgren (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2938 av Gunilla Nordgren (M) Förskoleklassen bör ingå i grundskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förskoleklassen bör ingå i grundskolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering I regeringens proposition


Utskottsberedning: 2017/18:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2938 av Gunilla Nordgren (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2938 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 62 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M) En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för en fortsatt integration


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Infrastruktur i Skåne

Motion 2017/18:3050 av Tobias Billström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3050 av Tobias Billström m.fl. (M) Infrastruktur i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att prioritera infrastruktursatsningar i Skåne och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3050 av Tobias Billström m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3050 av Tobias Billström m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Äldres valfrihet i omsorgen

Motion 2017/18:3096 av Eva Lohman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3096 av Eva Lohman m.fl. (M) Äldres valfrihet i omsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka äldres inflytande och valfrihet i omsorgen genom att införa äldrecoacher och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14

Motion 2017/18:3096 av Eva Lohman m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3096 av Eva Lohman m.fl. (M) (pdf, 63 kB)