Göran Pettersson(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Title Officer/Överstelöjtnant
Born 1960
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865543
Email goran.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair 2014-10-24 –
    • Member 2012-08-23 – 2014-10-24
    • Member 2013-01-01 – 2015-12-31
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 –

Said and done

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan r Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

EU-samarbetet nu och i framtiden

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska användas för att hitta lösningar på gränsöverskridande problem och om att problem som bäst hanteras på nationell


Utskottsberedning: KU MJU NU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 130 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: NU UU 2017/18:UU11 2017/18:UU2 2017/18:UU8 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): 8 avslag, 34 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 271 kB)

med anledning av skr. 2016/17:196 Sveriges samlade politik för internationell civil och militär krishantering

Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:196 Sveriges samlade politik för internationell civil och militär krishantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Natos betydelse för internationell krishantering och


Utskottsberedning: 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en


Utskottsberedning: 2016/17:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd.

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma i en skrivelse


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Politiken för global utveckling (PGU)

Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) Politiken för global utveckling (PGU) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av samordning av politiken för global utveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:UU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)