Göran Pettersson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Title Officer/Överstelöjtnant
Born 1960
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865543
Email goran.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair 2014-10-24 –
    • Member 2012-08-23 – 2014-10-24
    • Member 2013-01-01 – 2015-12-31
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-14 och utrikesutskottet 15-. Suppleant näringsutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 14-, utrikesutskottet 14-15 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot OSSE-delegationen 14-, Riksdagens ansvarsnämnd 13-15 och Riksrevisionens parlamentariska råd 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Marknadschefen Erik Pettersson och revisorn Ulla Pettersson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Blackebergs- och Thorildsplans gymnasium, slutår 79. Krigsskolan, Karlberg, slutår 82. Artilleri- och ingenjörshögskolan, slutår 85. Allmän och högre kurs vid Militärhögskolan, slutår 91. US Naval Postgraduate School, Monterey i Kalifornien, Master of Science 93.
  • Anställningar

    Officer, Försvarsmakten 82-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 05-. Ledamot/ersättare, kommunstyrelsen 05-. Ordförande, barn- och skolnämnden 05-06 och 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice kretsordförande, Moderaterna i Norrtälje 00-02. Ledamot, Lohärads kyrkoråd 01-09 och Söderbykarls pastoratskyrkonämnd 98-. Ordförande, Mensa Sverige 87-91 och 95-99.
  • Bostadsort

    Lohärad

Said and done

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en


Utskottsberedning: 2016/17:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd.

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete


Utskottsberedning: 2016/17:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma i en skrivelse


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Politiken för global utveckling (PGU)

Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) Politiken för global utveckling (PGU) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av samordning av politiken för global utveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:UU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3308 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2016/17:3307 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3307 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Sammanfattning Sveriges utrikespolitik och bistånd ska främja demokrati, mänskliga rättigheter och hållbar utveckling och hävda internationell rätt och jämställdhet. Syftet är att bidra till att lösa konflikter, skapa


Utskottsberedning: 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2016/17:3307 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3307 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2016/17:3306 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3306 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 5 Internationell samverkan 1  Sammanfattning Sverige ska vara en stark röst för fred, frihet och försoning. Vi ska främja demokrati, mänskliga rättigheter och hållbar utveckling och hävda internationell rätt och jämställdhet. Sveriges engagemang


Utskottsberedning: 2016/17:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3306 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3306 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Frihet och utveckling i världen

Motion 2016/17:2768 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:2768 av Karin Enström m.fl. M Frihet och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen i avsnitt 1 Inledning Sverige tar ansvar i en orolig värld, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:NU13 2016/17:UU1 2016/17:UU10 2016/17:UU13 2016/17:UU14 2016/17:UU15 2016/17:UU2 2016/17:UU3,2016/17:UU3 2016/17:UU5 2016/17:UU9 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU18 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (39 yrkanden): 39 avslag

Motion 2016/17:2768 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 113 kB) Motion 2016/17:2768 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 221 kB)

EU:s roll som global aktör

Motion 2016/17:2767 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:2767 av Karin Enström m.fl. M EU:s roll som global aktör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska spela en ledande roll inom EU för att utveckla och förstärka den gemensamma utrikespolitiken och den europeiska utrikestjänsten och


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24 2016/17:SfU15 2016/17:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2016/17:2767 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:2767 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 118 kB)

Ett högt valdeltagande bland utlandssvenskar

Motion 2016/17:3293 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3293 av Andreas Norlén m.fl. (M) Ett högt valdeltagande bland utlandssvenskar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utökade öppettider för röstning på svenska ambassader och konsulat och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:KU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 4 bifall,

Motion 2016/17:3293 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3293 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 78 kB)