Göran Pettersson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Title Officer/Överstelöjtnant
Born 1960
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865543
Email goran.pettersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair 2014-10-24 –
    • Member 2012-08-23 – 2014-10-24
    • Member 2013-01-01 – 2015-12-31
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-14 och utrikesutskottet 15-. Suppleant näringsutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 14-, utrikesutskottet 14-15 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot OSSE-delegationen 14-, Riksdagens ansvarsnämnd 13-15 och Riksrevisionens parlamentariska råd 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Marknadschefen Erik Pettersson och revisorn Ulla Pettersson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Blackebergs- och Thorildsplans gymnasium, slutår 79. Krigsskolan, Karlberg, slutår 82. Artilleri- och ingenjörshögskolan, slutår 85. Allmän och högre kurs vid Militärhögskolan, slutår 91. US Naval Postgraduate School, Monterey i Kalifornien, Master of Science 93.
  • Anställningar

    Officer, Försvarsmakten 82-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 05-. Ledamot/ersättare, kommunstyrelsen 05-. Ordförande, barn- och skolnämnden 05-06 och 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice kretsordförande, Moderaterna i Norrtälje 00-02. Ledamot, Lohärads kyrkoråd 01-09 och Söderbykarls pastoratskyrkonämnd 98-. Ordförande, Mensa Sverige 87-91 och 95-99.
  • Bostadsort

    Lohärad

Said and done

Österleden

Motion 2006/07:T236 av Gustav Blix m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:T236 av Gustav Blix m.fl. (m) Österleden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att projektera, finansiera och bygga Österleden i syfte att färdigställa en ringled runt Stockholms innerstad. Motivering Stockholmsregionen


Utskottsberedning: 2006/07:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T236 av Gustav Blix m.fl. (m) (doc, 41 kB)