Göran Pettersson (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County
Title Officer/Överstelöjtnant
Born 1960

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Deputy Chair 2014-10-24 – 2018-09-24
    • Member 2012-08-23 – 2014-10-24
    • Member 2013-01-01 – 2015-12-31
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2014-10-28 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-14 och utrikesutskottet 15-. Suppleant näringsutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 10-14, konstitutionsutskottet 14-, utrikesutskottet 14-15 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Ledamot OSSE-delegationen 14-, Riksdagens ansvarsnämnd 13-15 och Riksrevisionens parlamentariska råd 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Marknadschefen Erik Pettersson och revisorn Ulla Pettersson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Blackebergs- och Thorildsplans gymnasium, slutår 79. Krigsskolan, Karlberg, slutår 82. Artilleri- och ingenjörshögskolan, slutår 85. Allmän och högre kurs vid Militärhögskolan, slutår 91. US Naval Postgraduate School, Monterey i Kalifornien, Master of Science 93.
  • Anställningar

    Officer, Försvarsmakten 82-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 05-. Ledamot/ersättare, kommunstyrelsen 05-. Ordförande, barn- och skolnämnden 05-06 och 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice kretsordförande, Moderaterna i Norrtälje 00-02. Ledamot, Lohärads kyrkoråd 01-09 och Söderbykarls pastoratskyrkonämnd 98-. Ordförande, Mensa Sverige 87-91 och 95-99.
  • Bostadsort

    Lohärad

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida-finansierad myndighetssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av åtgärder med anledning av variationer i timpriser för


Utskottsberedning: 2017/18:UU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 72 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på uppföljning, resultat och konsekvensanalyser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Sammanfattning Sverige ska vara en stark röst för fred, frihet och försoning. Vi ska främja demokrati, mänskliga rättigheter och hållbar utveckling och hävda internationell rätt och jämställdhet. Sveriges engagemang


Utskottsberedning: 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Sammanfattning Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik och ett generöst bistånd. Sveriges


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

EU-samarbetet nu och i framtiden

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. M EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska användas för att hitta lösningar på gränsöverskridande problem och om att problem som bäst hanteras på nationell nivå


Utskottsberedning: 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:KU34 2017/18:KU36 2017/18:KU39 2017/18:MJU18 2017/18:MJU22 2017/18:NU11 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 21 avslag

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 130 kB)

Frihet, fred och utveckling i världen

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. M Frihet, fred och utveckling i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen av utrikespolitiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen i avsnittet


Utskottsberedning: 2017/18:NU11 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU12 2017/18:UU13 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2 2017/18:UU21 2017/18:UU8 2017/18:UU9
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): 42 avslag

Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 118 kB) Motion 2017/18:3239 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 255 kB)

med anledning av skr. 2016/17:196 Sveriges samlade politik för internationell civil och militär krishantering

Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:196 Sveriges samlade politik för internationell civil och militär krishantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Natos betydelse för internationell krishantering och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:354 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en plan för hur


Utskottsberedning: 2016/17:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3595 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd.

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:60 Policyramverk för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återgå till inriktningen för svenskt utvecklingssamarbete och humanitärt


Utskottsberedning: 2016/17:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3594 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:62 Mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i svensk utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma i en skrivelse med klara prioriteringar


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3593 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 74 kB)