Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 141
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

Arbetsmarknaden för utrikes födda

Interpellation 2015/16:762 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:762 Arbetsmarknaden för utrikes födda av Fredrik Malm L till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Arbetslösheten bland personer födda utanför Europa ökar. I dag är 148 000 personer i Sverige som är födda utanför Europa arbetslösa. Det motsvarar 42 procent av alla inskrivna hos

Inlämnad: 2016-08-22 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:762 av Fredrik Malm (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknaden för utrikes födda

Behovet av reformer på arbetsmarknaden

Interpellation 2015/16:727 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:727 Behovet av reformer på arbetsmarknaden av Fredrik Malm L till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Andelen lågutbildade ökar bland de arbetslösa. Detta beror på fler nyanlända som saknar utbildning. De försöker men har det svårt att ta sig in på svensk arbetsmarknad. Det

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:727 av Fredrik Malm (L) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet av reformer på arbetsmarknaden

Situationen i Irak

Skriftlig fråga 2015/16:1314 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2015/16:1314 Situationen i Irak av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) I ett tal i FN om Mellanöstern, som finns upplagt på regeringens hemsida, den 18 april i år refererade statsrådet Isabella Lövin till den pressade situationen i Syriens grannländer till följd av Syrienkriget. I talet

Inlämnad: 2016-06-02 Svarsdatum: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1314 av Fredrik Malm (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om migrationsöverenskommelsen och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter

Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L) med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inom tre år bör göras


Utskottsberedning: 2015/16:AU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden

Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L) med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens lagförslag med de motivuttal anden som framgår av motionen.


Utskottsberedning: 2015/16:AU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

Ettåriga uppehållstillstånd

Interpellation 2015/16:493 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:493 Ettåriga uppehållstillstånd av Fredrik Malm L till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Höstens migrationspolitiska överenskommelse mellan regeringen och allianspartierna innebar bland annat att treåriga tillfälliga uppehållstillstånd skulle införas som huvudregel. De tillfälliga uppehållstillstånden

Inlämnad: 2016-03-14 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:493 av Fredrik Malm (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ettåriga uppehållstillstånd

med anledning av skr. 2015/16:80 En arbetsmiljö för det moderna arbetslivet 2016-2020

Motion 2015/16:3323 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3323 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2015/16:80 En arbetsmiljö för det moderna arbetslivet 2016–2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetsmiljöstrategin i större utsträckning bör omfatta


Utskottsberedning: 2015/16:AU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3323 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3323 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 72 kB)

Medicinska åldersbedömningar

Interpellation 2015/16:410 av Johan Forssell (M)

Interpellation 2015/16:410 Medicinska åldersbedömningar av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna har vid ett flertal gånger påtalat vikten av att Migrationsverket får tillgång till medicinska åldersbedömningar av de som söker asyl som ensamkommande barn då det råder osäkerhet

Inlämnad: 2016-02-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:410 av Johan Forssell (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Medicinska åldersbedömningar

Belägring av städer i Turkiet

Interpellation 2015/16:390 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:390 Belägring av städer i Turkiet av Fredrik Malm (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Det senaste halvåret har våldet åter blossat upp i Turkiets sydöstra kurddominerade provinser. Kurdiska ungdomar kopplade till PKK drabbar samman med turkiska säkerhetsstyrkor. Militären har i

Inlämnad: 2016-02-08 Svarsdatum: 2016-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:390 av Fredrik Malm (L) (pdf, 82 kB)