Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 51
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

Museer som verktyg för integration

Interpellation 2013/14:205 av From, Isak (S)

den 5 december Interpellation 2013/14:205 Museer som verktyg för integration av Isak From (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Sveriges museer har ur flera aspekter en viktig roll, inte minst som mötesplats för utbildning, för bildning och som dragplåster för

Inlämnad: 2013-12-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Museer som verktyg för integration

Palestina - situationen i Jerusalem

Interpellation 2013/14:173 av Björlund, Torbjörn (V)

den 27 november Interpellation 2013/14:173 Palestina situationen i Jerusalem av Torbjörn Björlund V till utrikesminister Carl Bildt M Konflikten mellan Palestina och Israel är en pågående konflikt. Det är den konflikt som pågått längst i världen. Israels ockupation av Palestina och förtrycket av palestinierna är

Inlämnad: 2013-11-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Palestina - situationen i Jerusalem

Behovet av vatten i Palestina

Interpellation 2013/14:163 av Green, Monica (S)

den 22 november Interpellation 2013/14:163 Behovet av vatten i Palestina av Monica Green S till utrikesminister Carl Bildt M Israel ockuperar stora delar av Palestina, dels genom muren som skär igenom palestinska byar långt in på palestinsk mark, dels genom alla bosättare, det vill säga de tusentals israeler som

Inlämnad: 2013-11-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet av vatten i Palestina

Lex Laval och Europarådets kritik

Interpellation 2013/14:153 av Esbati, Ali (V)

den 21 november Interpellation 2013/14:153 Lex Laval och Europarådets kritik av Ali Esbati V till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Europarådet har genom sin kommitté för sociala rättigheter riktat skarp kritik mot lex Laval, vilken förhindrar fackföreningar att agera för upprättande av kollektivavtal

Inlämnad: 2013-11-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lex Laval och Europarådets kritik

Bättre matchning på arbetsmarknaden

Interpellation 2013/14:136 av Bernhardsson, Bo (S)

den 20 november Interpellation 2013/14:136 Bättre matchning på arbetsmarknaden av Bo Bernhardsson (S) till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Att hitta rätt person till rätt yrkesroll blir en allt svårare ekvation för landets företag. Inom vissa branscher, till exempel fastighetsbranschen,

Inlämnad: 2013-11-20 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bättre matchning på arbetsmarknaden

Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd

Interpellation 2013/14:102 av Ahlin, Urban (S)

den 8 november Interpellation 2013/14:102 Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd av Urban Ahlin S till utrikesminister Carl Bildt M För två år sedan, i budgetpropositionen för 2012, skrev regeringen att Sverige kandiderar till säkerhetsrådet för perioden 20172018.Någon kampanj har det under dessa två år dock

Inlämnad: 2013-11-08 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd

Presidentvalet i Azerbajdzjan

Skriftlig fråga 2013/14:34 av Malm, Fredrik (FP)

den 4 oktober Fråga 2013/14:34 Presidentvalet i Azerbajdzjan av Fredrik Malm (FP) till utrikesminister Carl Bildt (M) Den 9 oktober hålls presidentval i Azerbajdzjan. Landet styrs av en auktoritär regim som kränker yttrandefrihet och mänskliga rättigheter. I Utrikesdepartementets rapportering

Inlämnad: 2013-10-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Antisemitism i Sverige

Motion 2013/14:Kr276 av Fredrik Malm (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr276 av Fredrik Malm (FP) Antisemitism i Sverige FP222 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uppmärksamma och aktivt agera mot antisemitism i Sverige. Motivering Sverige är inte och har heller aldrig varit


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr276 av Fredrik Malm (FP) (doc, 55 kB)

Eritreas ekonomiska indrivning

Motion 2013/14:Ju358 av Fredrik Malm (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju358 av Fredrik Malm (FP) Eritreas ekonomiska indrivning FP221 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda en eventuell lagskärpning i syfte att få Eritreas ekonomiska indrivning i Sverige att helt upphöra. Motivering I


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju358 av Fredrik Malm (FP) (doc, 58 kB)