Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 51
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. L Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra turordningsreglerna i LAS så att kompetens premieras i stället för anställningstid och tillkännager detta


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 116 kB)

Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. L Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jämställdhetsintegrering som strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: AU JuU SfU UbU UU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 145 kB)

Högre utbildning med kvalitet

Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. L Högre utbildning med kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken bör vara att Sverige ska vara en framstående kunskapsnation, där utbildning,


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 101 kB)

En gymnasieskola för alla

Motion 2018/19:2054 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2054 av Jan Björklund m.fl. L En gymnasieskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inrättandet av en tvåårig yrkesskola och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla gymnasieprogram


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2054 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2054 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 92 kB)

En grundskola för alla

Motion 2018/19:2047 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2047 av Jan Björklund m.fl. L En grundskola för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en grundskola för alla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kunskap är skolans huvuduppdrag. Skolan ska ge varje barn de kunskaper och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2047 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2047 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Höj läraryrkets status

Motion 2018/19:2046 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2046 av Jan Björklund m.fl. L Höj läraryrkets status Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skollagen bör ändras för att ge ökade befogenheter till lärare och rektorer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2046 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2046 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

En statlig skola för likvärdig utbildning i hela landet

Motion 2018/19:2044 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2044 av Jan Björklund m.fl. L En statlig skola för likvärdig utbildning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett återförstatligande av skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2044 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2044 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

En förskola för lärande och integration

Motion 2018/19:2042 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2042 av Jan Björklund m.fl. L En förskola för lärande och integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förskola för lärande och integration och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2042 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2042 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

Skärpta sanktioner mot Ryssland

Motion 2018/19:2266 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2266 av Jan Björklund m.fl. L Skärpta sanktioner mot Ryssland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta sanktioner mot Ryssland och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2266 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2266 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Ett tydligt avstånd till populism och diktaturer

Motion 2018/19:2063 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2063 av Jan Björklund m.fl. L Ett tydligt avstånd till populism och diktaturer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KU UU

Motion 2018/19:2063 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2063 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 94 kB)