Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 141
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 63 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. L Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU34 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:KU39 2017/18:NU11 2017/18:NU22 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 22 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: KU 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:KrU2 2017/18:KrU7 2017/18:KU14 2017/18:SfU15 2017/18:SfU3 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU20 2017/18:SoU9 2017/18:UbU20 2017/18:UU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 33 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Slå vakt om arbetskraftsinvandringen

Motion 2017/18:3180 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3180 av Johan Forssell m.fl. M, C, L, KD Slå vakt om arbetskraftsinvandringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att förbättra förutsättningarna för arbetskraftsinvandring med särskild inriktning på yrken där det i dag råder brist


Utskottsberedning: 2017/18:SfU17 2017/18:SfU7
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 2 avslag, 3 bifall,

Motion 2017/18:3180 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3180 av Johan Forssell m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 72 kB)

Stärk rättsväsendet - fler och synligare poliser

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. L Stärk rättsväsendet fler och synligare poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha minst 25 000 poliser inom sju år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU18 2017/18:JuU36 2017/18:JuU6 2017/18:KU33 2017/18:SfU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 22 avslag, 4 bifall,

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 132 kB)

Upprätthåll Sveriges flygförsvar

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) Upprätthåll Sveriges flygförsvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att antalet stridsflygplan ska förbli minst 100 och att möjligheten till 160 stridsflygplan ska studeras och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

En budget som håller ihop Sverige - Liberalernas budgetmotion för 2018

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. L En budget som håller ihop Sverige Liberalernas budgetmotion för 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 860 kB) Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 1320 kB)

Liberal skattepolitik för jobb och företagande

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. L Liberal skattepolitik för jobb och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skattepolitikens inriktning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Här Sverige är ett land med stora välfärdsambitioner.


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 86 kB)