Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 51
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

Lång handläggningstid i asylprocessen

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2017/18:34 Lång handläggningstid i asylprocessen av Fredrik Malm L till Statsrådet Heléne Fritzon S Att vänta länge på asylbesked är destruktivt och svårt för varje människa som berörs. Långa väntetider är också kostsamt för samhället. Antalet asylsökande som kommit till Sverige under senare år har varit

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lång handläggningstid i asylprocessen

Flytt av ansvaret för arbetstillstånd

Interpellation 2016/17:598 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2016/17:598 Flytt av ansvaret för arbetstillstånd av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Människor ska inte utvisas eller skrämmas bort från att arbeta i Sverige på grund av stelbenta bestämmelser och tung byråkrati. Ett problem är de långa handläggningstiderna hos Migrationsverket.

Inlämnad: 2017-08-18 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2016/17:598 av Fredrik Malm (L) (pdf, 80 kB)

Minoriteternas rättigheter i Irak och inom det kurdiska självstyret

Interpellation 2016/17:464 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2016/17:464 Minoriteternas rättigheter i Irak och inom det kurdiska självstyret av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S World Council of Churches rapport T he Protection Needs of Minorities from Syria and Iraq beskriver en extremt svår situation för Syriens och Iraks minoriteter.

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:464 av Robert Hannah (L) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minoriteternas rättigheter i Irak och inom det kurdiska självstyret

Folkmordet 1915

Interpellation 2016/17:463 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2016/17:463 Folkmordet 1915 av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Under valrörelsen 2014 lovade Stefan Löfven att han som statsminister skulle erkänna folkmordet 1915/seyfo om han blev statsminister. När Socialdemokraterna kom i regeringsställning begravdes frågan genom en utredning

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:463 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Folkmordet 1915

Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD)

Interpellation 2016/17:162 Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran av Sofia Damm KD till Utrikesminister Margot Wallström S När Irans utrikesminister Javad Zarif besökte Stockholm den 1 juni kom Sveriges regering överens med den iranska regimen att inleda en strukturerad politisk dialog. Enligt utrikesminister

Inlämnad: 2016-11-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:162 av Sofia Damm (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges strukturerade politiska dialog med Iran

Arbetsmarknaden för utrikes födda

Interpellation 2015/16:762 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:762 Arbetsmarknaden för utrikes födda av Fredrik Malm L till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Arbetslösheten bland personer födda utanför Europa ökar. I dag är 148 000 personer i Sverige som är födda utanför Europa arbetslösa. Det motsvarar 42 procent av alla inskrivna hos

Inlämnad: 2016-08-22 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:762 av Fredrik Malm (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknaden för utrikes födda

Behovet av reformer på arbetsmarknaden

Interpellation 2015/16:727 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:727 Behovet av reformer på arbetsmarknaden av Fredrik Malm L till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Andelen lågutbildade ökar bland de arbetslösa. Detta beror på fler nyanlända som saknar utbildning. De försöker men har det svårt att ta sig in på svensk arbetsmarknad. Det

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:727 av Fredrik Malm (L) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet av reformer på arbetsmarknaden

Ettåriga uppehållstillstånd

Interpellation 2015/16:493 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:493 Ettåriga uppehållstillstånd av Fredrik Malm L till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Höstens migrationspolitiska överenskommelse mellan regeringen och allianspartierna innebar bland annat att treåriga tillfälliga uppehållstillstånd skulle införas som huvudregel. De tillfälliga uppehållstillstånden

Inlämnad: 2016-03-14 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:493 av Fredrik Malm (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ettåriga uppehållstillstånd

Medicinska åldersbedömningar

Interpellation 2015/16:410 av Johan Forssell (M)

Interpellation 2015/16:410 Medicinska åldersbedömningar av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Moderaterna har vid ett flertal gånger påtalat vikten av att Migrationsverket får tillgång till medicinska åldersbedömningar av de som söker asyl som ensamkommande barn då det råder osäkerhet

Inlämnad: 2016-02-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:410 av Johan Forssell (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Medicinska åldersbedömningar

Belägring av städer i Turkiet

Interpellation 2015/16:390 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2015/16:390 Belägring av städer i Turkiet av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S Det senaste halvåret har våldet åter blossat upp i Turkiets sydöstra kurddominerade provinser. Kurdiska ungdomar kopplade till PKK drabbar samman med turkiska säkerhetsstyrkor. Militären har i månader belägrat

Inlämnad: 2016-02-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:390 av Fredrik Malm (L) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Belägring av städer i Turkiet