Fredrik Malm(Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 141
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 –

Said and done

Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:489 Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Gränspolisen rapporterar att nuvarande regler om uppehållstillstånd på grund av gymnasiestudier gör det möjligt för en person att gång på gång stoppa avvisningar genom att

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L) (pdf, 78 kB)

Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:308 Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) För att man ska kunna bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck behöver kunskapen om förtryckets bakgrund och mekanismer öka i hela samhället men också bland människor

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L) (pdf, 89 kB)

Sveriges agerande i Kirkukprovinsen

Skriftlig fråga 2017/18:106 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:106 Sveriges agerande i Kirkukprovinsen av Fredrik Malm (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Natten till den 16 oktober inledde irakiska styrkor och milisgrupper kopplade till den iranska regimen en militär offensiv i Kirkukprovinsen mot kurdiska militära förband. Situationen är mycket

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:106 av Fredrik Malm (L) (pdf, 68 kB)

Rättssäkerheten i asylärenden

Skriftlig fråga 2017/18:105 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:105 Rättssäkerheten i asylärenden av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Asylprocessen ska vara både rättssäker och effektiv. De beslut som fattas berör och påverkar människors liv och framtid. Migrationsverket måste ha både kompetens och resurser som gör att varje enskild individ

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:105 av Fredrik Malm (L) (pdf, 66 kB)

Rättssäkerheten för asylsökande hbtq-personer

Skriftlig fråga 2016/17:1484 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2016/17:1484 Rättssäkerheten för asylsökande hbtq-personer av Fredrik Malm (L) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Det är av största vikt att alla asylansökningar hanteras rättssäkert och korrekt. Det gäller även hbtq-personers asylansökningar. Det finns anledning att titta närmare

Inlämnad: 2017-05-30 Svarsdatum: 2017-06-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1484 av Fredrik Malm (L) (pdf, 78 kB)

Bagateller som ligger till grund för utvisning

Skriftlig fråga 2016/17:1454 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2016/17:1454 Bagateller som ligger till grund för utvisning av Fredrik Malm (L) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Återigen ska en person som jobbar och bidrar till svensk tillväxt utvisas. Stjärnprogrammeraren Tayyab Shabab får inte stanna i Sverige enligt Migrationsdomstolens beslut.

Inlämnad: 2017-05-16 Svarsdatum: 2017-05-31 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1454 av Fredrik Malm (L) (pdf, 77 kB)

Den politiska dialogen med Iran

Skriftlig fråga 2016/17:867 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2016/17:867 Den politiska dialogen med Iran av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Ann Linde (S) I en debattartikel i Aftonbladet den 13 juni 2016 skriver statsrådet, med anledning av Irans utrikesminister Mohammad Javad Zarifs besök i Sverige: Under Zarifs besök gjordes en överenskommelse om att Sverige och

Inlämnad: 2017-02-16 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:867 av Fredrik Malm (L) (pdf, 66 kB)

Reformer för minskad arbetslöshet

Skriftlig fråga 2016/17:794 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2016/17:794 Reformer för minskad arbetslöshet av Fredrik Malm (L) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Nyligen kom SNS konjunkturråd ut med sin rapport om svenska arbetsmarknaden. Det här är ännu en rapport som visar att den svenska arbetsmarknaden stänger ute människor, framför

Inlämnad: 2017-01-31 Svarsdatum: 2017-02-15 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:794 av Fredrik Malm (L) (pdf, 70 kB)

Kurdistanregionen

Skriftlig fråga 2016/17:244 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2016/17:244 Kurdistanregionen av Fredrik Malm (L) till Statsminister Stefan Löfven (S) I samband med statsministerns besök i Erbil skriver regeringen på sin hemsida (pressmeddelande den 25 oktober) att Sverige har goda relationer till ”denna del av Irak”. Enligt Iraks konstitution (kapitel 1, artikel 4)

Inlämnad: 2016-10-26 Svarsdatum: 2016-11-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:244 av Fredrik Malm (L) (pdf, 65 kB)

Situationen i Irak

Skriftlig fråga 2015/16:1314 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2015/16:1314 Situationen i Irak av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) I ett tal i FN om Mellanöstern, som finns upplagt på regeringens hemsida, den 18 april i år refererade statsrådet Isabella Lövin till den pressade situationen i Syriens grannländer till följd av Syrienkriget. I talet

Inlämnad: 2016-06-02 Svarsdatum: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1314 av Fredrik Malm (L) (pdf, 77 kB)