Fredrik Malm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency City of Stockholm, Bench 51
Title Förbundsordförande
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864615
Email fredrik.malm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Defence

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2013-08-15 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Alternate member 2006-10-06 – 2013-02-14
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Member 2009-09-03 – 2010-02-05
    • Deputy member 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-02-15 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-03-12
    • Member 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Deputy member 2013-02-16 – 2013-09-25
    • Member 2010-10-12 – 2013-02-15
    • Member 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2015-03-06 – 2018-01-24
    • Deputy member 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-03-06 – 2016-09-27
    • Member 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Deputy member 2006-10-24 – 2007-10-15
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-11-05 – 2016-01-14
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2016-03-15 – 2016-09-27
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2010-10-12 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-140929). Ledamot utbildningsutskottet 09-10, utrikesutskottet 10-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12 och 14, miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-07 och 16-, kulturutskottet 06-10, utbildningsutskottet 06-09 och 10-14, EU-nämnden 10-, arbetsmarknadsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10 och 11, utrikesutskottet 13 och 14-15, trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 15-16 och civilutskottet 16. Ordförande riksdagsnätverket Sverige-Kurdistan 11-14.
  • Föräldrar

    Byggnadsingenjören Göran Malm och banktjänstemannen Ann Charlotte Malm, f. Kruse.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 97. Studier vid Uppsala universitet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ledarskribent 01-02. Förbundsordförande, LUF 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholms kommun 02-06. Ersättare, utbildningsnämnden 98-02, ledamot 06. Ledamot, intagningsdelegationen 98-02, integrationsnämnden 02-05 och arbetsmarknads-integrationsberedningen 03-06. Kyrkofullmäktig, Skarpnäck 97-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, LUF Söder om söder 95. Styrelseledamot, Folkpartiet i Skarpnäck 97-99 och Kungsholmen 05-06. Styrelseledamot, LUF Storstockholm 95-99. Vice förbundsordförande, Liberala Ungdomsförbundet 99-02 och förbundsordförande 02-06. Styrelseledamot, Samfundet Sverige-Israels riksstyrelse 06-08, ordförande i Stockholmssektionen 06-09. Ledamot, Svenska kommittén mot antisemitism 05-08. Medarbetare, tidskriften Expo 99-02. Styrelseledamot, Folkpartiet Stockholms län 10-13. Vice ordförande, Liberalerna Stockholms kommun 15-.

Said and done

med anledning av prop. 2018/19:6 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2018/19:246 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:246 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:6 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utbildningsinsats i Irak inte ska ses som ett ställningstagande


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU2

Motion 2018/19:246 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:246 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2018/19:245 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:245 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:5 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering av det


Utskottsberedning: 2018/19:UFöU1

Motion 2018/19:245 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:245 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan

Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:285 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:285. Motivering Liberalernas


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:43 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 – Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9 000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:180 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4061 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 63 kB)

Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:489 Ogrundade ansökningar som stoppar lagakraftvunna avvisningsdomar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Gränspolisen rapporterar att nuvarande regler om uppehållstillstånd på grund av gymnasiestudier gör det möjligt för en person att gång på gång stoppa avvisningar genom att

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-29 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:489 av Fredrik Malm (L) (pdf, 78 kB)

Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:308 Ökad kunskap om hedersrelaterat våld och förtryck i relevanta utbildningar av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) För att man ska kunna bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck behöver kunskapen om förtryckets bakgrund och mekanismer öka i hela samhället men också bland människor

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:308 av Fredrik Malm (L) (pdf, 89 kB)

Lång handläggningstid i asylprocessen

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2017/18:34 Lång handläggningstid i asylprocessen av Fredrik Malm L till Statsrådet Heléne Fritzon S Att vänta länge på asylbesked är destruktivt och svårt för varje människa som berörs. Långa väntetider är också kostsamt för samhället. Antalet asylsökande som kommit till Sverige under senare år har varit

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-11-07 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lång handläggningstid i asylprocessen

Sveriges agerande i Kirkukprovinsen

Skriftlig fråga 2017/18:106 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2017/18:106 Sveriges agerande i Kirkukprovinsen av Fredrik Malm (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Natten till den 16 oktober inledde irakiska styrkor och milisgrupper kopplade till den iranska regimen en militär offensiv i Kirkukprovinsen mot kurdiska militära förband. Situationen är mycket

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:106 av Fredrik Malm (L) (pdf, 68 kB)