Fredrik Christensson(Cen)

Fredrik Christensson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County West, Bench 193
Title Försäkringssäljare.
Born 1991
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864221
Email fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Education

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2015-09-18 – 2018-09-24

Said and done

Webb-TV

Poäng för högskolestudier

Skriftlig fråga 2016/17:1453 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1453 Poäng för högskolestudier av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) I augusti förra året startade snabbspåret för nyanlända samhällsvetare på Stockholms universitet. Uppdragsgivaren var Arbetsförmedlingen, och det handlade om ett pilotprojekt som riktade sig till

Inlämnad: 2017-05-19 Svarsdatum: 2017-05-31 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1453 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 80 kB)

Hälsodata i Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1354 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1354 Hälsodata i Sverige av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Tack vare generationer av nitiska myndigheter har Sverige några av världens bästa samlingar av statistik och data på ett stort antal områden, bland annat inom life science. Dessa uppgifter kan användas till en

Inlämnad: 2017-05-05 Svarsdatum: 2017-05-17 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1354 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Sverige behöver en ny reformagenda 2. Alliansens bedömning av svensk ekonomi Starkare internationell återhämtning Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 736 kB) Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1179 kB)

Säljakt

Skriftlig fråga 2016/17:1229 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1229 Säljakt av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I Västerhavets svenska vatten finns det 25 000 knubbsälar. År 2014 rapporterade Havs- och vattenmyndigheten att sälar orsakar ekonomiska skador för 33,3 miljoner kronor per år på infiskningsvärdet. Naturvårdsverket har

Inlämnad: 2017-04-11 Svarsdatum: 2017-04-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1229 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 74 kB)

Med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3688 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C)

Motion till riksdagen 2016/17:3688 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) Med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslå r proposition 2016/17:158 Studiestartsstöd – e tt nytt rekryterande


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3688 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3688 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (pdf, 68 kB)

Utlokaliserade myndigheter

Skriftlig fråga 2016/17:1164 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1164 Utlokaliserade myndigheter av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I Landsbygdskommitténs delbetänkande är decentralisering av statlig verksamhet en av delarna i att stärka hela landets utveckling. Dessvärre förekommer det på vissa håll en återflytt till Stockholm. Inte

Inlämnad: 2017-03-30 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1164 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 77 kB)

En utvärdering av RSO-verksamheten

Skriftlig fråga 2016/17:1148 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:1148 En utvärdering av RSO-verksamheten av Fredrik Christensson (C) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Inom ramen för arbetsmiljöstrategin tillsatte regeringen i början av 2016 en utredning – Arbetsmiljöregler för ett modernt arbetsliv (dir. 2016:1) – med Kurt Eriksson

Inlämnad: 2017-03-29 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1148 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 82 kB)

Utbildningars jämförbarhet

Interpellation 2016/17:345 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2016/17:345 Utbildningars jämförbarhet av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) I Universitetskanslersämbetets (UKÄ:s) rapport Nationellt system  f ör kvalitetssäkring av högre utbildning – Redovisning av ett regeringsuppdrag bedömde UKÄ att det nya kvalitetssäkringssystemet

Inlämnad: 2017-03-01 Svarsdatum: 2017-03-14 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:345 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utbildningars jämförbarhet

Internationella studenter

Interpellation 2016/17:344 av Fredrik Christensson (C)

Interpellation 2016/17:344 Internationella studenter av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Internationaliseringen av den högre utbildningen är viktigt. Om Sverige ska hänga med i den internationella konkurrensen behövs rejäla förändringar för bättre konkurrens och ökad kvalitet

Inlämnad: 2017-03-01 Svarsdatum: 2017-03-14 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:344 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Internationella studenter

Resursfördelningssystemet

Skriftlig fråga 2016/17:901 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:901 Resursfördelningssystemet av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Sverige har i dag ett system för att fördela resurserna till högskolor och universitet som inte främjar kvalitet och koppling till arbetsmarknaden. Regeringen valde även att ta bort den inriktning

Inlämnad: 2017-02-21 Svarsdatum: 2017-03-07 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:901 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 79 kB)