Finn Bengtsson (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County
Title Professor/Överläkare
Born 1956

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2015-12-17 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Personally appointed substitute 2007-10-16 – 2008-09-29

  • Utbildning

    Skepparexamen, Göteborg 71. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Falkenberg, slutår 75. Läkarexamen 82. Leg. läkare 85. Med. dr 87. Docent, experimentell hjärnforskning, Lunds universitet 89. Specialistexamen, klinisk farmakologi 92. Docent, psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 01. Prof., psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 02. Prof., farmakologi, Köpenhamns universitet 02.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10 och 15-, socialutskottet 06-10 och 15-, finansutskottet 10-14 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 07-08, ledamot 08-14. Suppleant Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 06-10, ledamot 10-. Ordförande i Svensk-tjeckiska parlamentarikernätverket 10-. Ledamot i Donationsrådet (Socialstyrelsen) 14-. Ledamot i Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Föräldrar

    Lektorn Rolf Bengtsson och sjukgymnasten Gerd Bengtsson, f. Romstad.
  • Anställningar

    AT-läkare, Lund 82-83. FV-läkare, Landskrona 84-87. FV-läkare 88-92. Univ.lektor/bitr. överläkare, Lunds universitetssjukhus 92-96. Univ.lektor/överläkare, Lunds universitetssjukhus 97-98. Professor/överläkare, Linköpings universitetssjukhus 98-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MSU och MUF i Falkenberg och Halland, 70-talet. Styrelseledamot, Moderaterna i Linköping 01-. Adjungerad ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Östergötland 06-. Ledamot, Sveriges Läkarförbund 76-, Svenska Läkaresällskapet -78, Svensk förening för klinisk farmakologi 88-, Svensk Psykiatrisk Förening 99-, Svenska Epilepsisällskapet 00-, Svenska Reumatikerförbundet 06- samt internationella medicinska föreningar. Grundare och styrelseledamot av 16 juni-stiftelsen 16-.
  • Litteratur

    Skrifter och artiklar inom medicin och farmakologi. Cirka 150 originalartiklar och skrifter i internationell medicinsk litteratur. Cirka 1 000 politiska artiklar av såväl redaktionell som debattkaraktär i nationella svenska medier.
  • Bostadsort

    Linköping
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsen i Östergötlands insynsråd 09-. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen (slutbetänkande 15).
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Östergötland 02-10.

Said and done

Förslummad socialpolitik

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S)

Interpellation 2013/14:477 Förslummad socialpolitik av Peter Persson S till Socialminister Göran Hägglund KD Sveriges förste socialminister var Bernhard Eriksson i Hjalmar Brantings och socialdemokratins första minoritetsregering 1920. Han blev sedermera talman samt landshövding i det som då hette Kopparbergs län. Den

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förslummad socialpolitik

Tillsyn över försäkringsbolagens läkare

Interpellation 2013/14:397 av Larsson, Hillevi (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:397 Tillsyn över försäkringsbolagens läkare av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Varje år drabbas 60 00075 000 personer i Sverige av nackskador. Av dessa leder 1015 procent till invaliditet. En stor del av skadorna är orsakade av trafikolyckor. Många drabbade

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tillsyn över försäkringsbolagens läkare

Införandet av en rätts- och patientsäker process för trafikskadade med nackskador

Interpellation 2013/14:396 av Niemi, Pyry (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:396 Införandet av en rätts- och patientsäker process för trafikskadade med nackskador av Pyry Niemi S till socialminister Göran Hägglund KD Mellan 60 000 och 75 000 personer drabbas årligen av nackskador. Många av dessa olyckor sker i trafiken. Efter att jag läst flera hundra

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Införandet av en rätts- och patientsäker process för trafikskadade med nackskador

Statens ansvar för kontanthantering

Interpellation 2013/14:383 av Vestlund, Börje (S)

den 21 mars Interpellation 2013/14:383 Statens ansvar för kontanthantering av Börje Vestlund S till statsrådet Peter Norman M Behovet av kontanter blir mindre och mindre och fler och fler upptäcker fördelen med att använda olika typer av kort för att klara sina dagliga inköp. Möjligheten att kunna ta ut kontanter

Inlämnad: 2014-03-21 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens ansvar för kontanthantering

Förlossningsskador

Interpellation 2013/14:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 20 mars Interpellation 2013/14:372 Förlossningsskador av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Varannan kvinna som föder vaginalt drabbas av någon form av förlossningsskada. Det visar en avhandling från Sahlgrenska akademin i Göteborg. Studien har följt 5 000 kvinnor tjugo år efter förlossningen.

Inlämnad: 2014-03-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förlossningsskador

Avregleringen av bilbesiktningen

Interpellation 2013/14:371 av Björck, Patrik (S)

den 20 mars Interpellation 2013/14:371 Avregleringen av bilbesiktningen av Patrik Björck S till statsrådet Peter Norman M Avregleringen av bilbesiktningen har inte varit helt enkel. Regeringen valde att genomföra avregleringen trots att deras egen utredning pekade på att nyttan med en avreglering var minst sagt

Inlämnad: 2014-03-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Avregleringen av bilbesiktningen

Beslut om styrelse i Carnegie bank

Interpellation 2013/14:353 av Bolund, Per (MP)

den 13 mars Interpellation 2013/14:353 Beslut om styrelse i Carnegie bank av Per Bolund MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M År 2008 tog statliga Riksgälden över ägandet i investmentbanken Carnegie. Enligt Aftonbladet framgår det i boken Det är jag som äger Carnegie. Maktspelet om Sveriges mest anrika investmentbank

Inlämnad: 2014-03-13 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Beslut om styrelse i Carnegie bank

Dödsdatum

Interpellation 2013/14:336 av Heydari, Shadiye (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:336 Dödsdatum av Shadiye Heydari S till statsrådet Ulf Kristersson M Sjukförsäkringen bygger på den grundläggande principen att alla är med och bidrar till en gemensam försäkring och alla har samma rätt att få ta del av den när man behöver. Vi finansierar den gemensamt genom arbete

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Dödsdatum

Siffertricksande på Arbetsförmedlingen

Interpellation 2013/14:321 av Johansson, Ylva (S)

den 28 februari Interpellation 2013/14:321 Siffertricksande på Arbetsförmedlingen av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Enligt uppgifter i SVT i dag har arbetsförmedlingskontoret i Arlöv under många års tid systematiskt manipulerat statistiken över antalet arbetslösa genom att koda

Inlämnad: 2014-02-28 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Siffertricksande på Arbetsförmedlingen

Kvinnors rätt till sin egen kropp

Interpellation 2013/14:315 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 27 februari Interpellation 2013/14:315 Kvinnors rätt till sin egen kropp av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Birgitta Ohlsson FP FN:s kvinnokonferens i Peking 1995 fastslog att kvinnors reproduktiva hälsa är en viktig förutsättning för jämställdhet mellan könen. På denna avgörande punkt reserverade sig dock

Inlämnad: 2014-02-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnors rätt till sin egen kropp