Finn Bengtsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 31
Title Professor/Överläkare
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865766
Email finn.bengtsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2015-12-17 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Personally appointed substitute 2007-10-16 – 2008-09-29

  • Utbildning

    Skepparexamen, Göteborg 71. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Falkenberg, slutår 75. Läkarexamen 82. Leg. läkare 85. Med. dr 87. Docent, experimentell hjärnforskning, Lunds universitet 89. Specialistexamen, klinisk farmakologi 92. Docent, psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 01. Prof., psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 02. Prof., farmakologi, Köpenhamns universitet 02.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10 och 15-, socialutskottet 06-10 och 15-, finansutskottet 10-14 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 07-08, ledamot 08-14. Suppleant Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 06-10, ledamot 10-. Ordförande i Svensk-tjeckiska parlamentarikernätverket 10-. Ledamot i Donationsrådet (Socialstyrelsen) 14-. Ledamot i Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Föräldrar

    Lektorn Rolf Bengtsson och sjukgymnasten Gerd Bengtsson, f. Romstad.
  • Anställningar

    AT-läkare, Lund 82-83. FV-läkare, Landskrona 84-87. FV-läkare 88-92. Univ.lektor/bitr. överläkare, Lunds universitetssjukhus 92-96. Univ.lektor/överläkare, Lunds universitetssjukhus 97-98. Professor/överläkare, Linköpings universitetssjukhus 98-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MSU och MUF i Falkenberg och Halland, 70-talet. Styrelseledamot, Moderaterna i Linköping 01-. Adjungerad ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Östergötland 06-. Ledamot, Sveriges Läkarförbund 76-, Svenska Läkaresällskapet -78, Svensk förening för klinisk farmakologi 88-, Svensk Psykiatrisk Förening 99-, Svenska Epilepsisällskapet 00-, Svenska Reumatikerförbundet 06- samt internationella medicinska föreningar. Grundare och styrelseledamot av 16 juni-stiftelsen 16-.
  • Litteratur

    Skrifter och artiklar inom medicin och farmakologi. Cirka 150 originalartiklar och skrifter i internationell medicinsk litteratur. Cirka 1 000 politiska artiklar av såväl redaktionell som debattkaraktär i nationella svenska medier.
  • Bostadsort

    Linköping
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsen i Östergötlands insynsråd 09-. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen (slutbetänkande 15).
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Östergötland 02-10.

Said and done

Resultatet av sjukförsäkringsreformen

Interpellation 2012/13:452 av Heydari, Shadiye (S)

den 29 maj Interpellation 2012/13:452 Resultatet av sjukförsäkringsreformen av Shadiye Heydari (S) till statsrådet Ulf Kristersson (M) Sjukförsäkringen bygger på den grundläggande principen att alla är med och bidrar till en gemensam försäkring och att alla har samma rätt att få del av

Inlämnad: 2013-05-29 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resultatet av sjukförsäkringsreformen

Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet

Interpellation 2012/13:441 av Larsson, Hillevi (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:441 Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet av Hillevi Larsson (S) till socialminister Göran Hägglund (KD) Redan häromåret uppdagades det att sjukligheten bland patienter på ett stort antal privata vårdcentraler i Skåne hade ökat medan patienterna i

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kontroll av vårdcentraler inom vårdvalet

Småföretagens finansieringsmöjligheter

Interpellation 2012/13:440 av Persson, Peter (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:440 Småföretagens finansieringsmöjligheter av Peter Persson (S) till statsrådet Peter Norman (M) Det blir allt svårare för små och medelstora företag att få finansiering. Efter finanskrisen har bankerna blivit tuffare i sina krav på låntagarna. För många

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Småföretagens finansieringsmöjligheter

Rättssäkerheten inom sjukförsäkringen

Interpellation 2012/13:438 av Eneroth, Tomas (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:438 Rättssäkerheten inom sjukförsäkringen av Tomas Eneroth (S) till statsrådet Ulf Kristersson (M) Försäkringskassan har under en längre tid tillämpat en metod vid bedömning av rätten till sjukpenning som fått allvarlig kritik från Justitieombudsmannen.

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkerheten inom sjukförsäkringen

Vård inom rehabiliteringsgarantin

Interpellation 2012/13:425 av Johansson, Wiwi-Anne (V)

den 20 maj Interpellation 2012/13:425 Vård inom rehabiliteringsgarantin av Wiwi-Anne Johansson (V) till statsrådet Ulf Kristersson (M) Regeringens så kallade rehabiliteringsgaranti har enligt en utvärdering från Karolinska Institutet inte haft den avsedda effekten. Sjukskrivna som deltagit

Inlämnad: 2013-05-20 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vård inom rehabiliteringsgarantin

Glesbygdskommuners behov av rekrytering inom välfärdssektorn

Interpellation 2012/13:419 av Stenberg, Maria (S)

den 16 maj Interpellation 2012/13:419 Glesbygdskommuners behov av rekrytering inom välfärdssektorn av Maria Stenberg (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Vård, omsorg och skola kommer att behöva nya medarbetare när de tidigare anställda ska gå i pension. Många glesbygdskommuner

Inlämnad: 2013-05-16 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Glesbygdskommuners behov av rekrytering inom välfärdssektorn

Den höga ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2012/13:418 av Stenberg, Maria (S)

den 16 maj Interpellation 2012/13:418 Den höga ungdomsarbetslösheten av Maria Stenberg (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Ett bra sätt för ungdomar att skaffa sig arbetslivserfarenhet är att få möjlighet att arbeta under sommarlovet. Under den socialdemokratiska regeringsperioden

Inlämnad: 2013-05-16 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den höga ungdomsarbetslösheten

Brister i stödet till unga arbetslösa

Interpellation 2012/13:410 av Björck, Patrik (S)

den 15 maj Interpellation 2012/13:410 Brister i stödet till unga arbetslösa av Patrik Björck (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I Sverige är arbetslösheten hög, högre än i jämförbara länder. Ungdomsarbetslösheten är förskräckande hög. Kritik har under lång tid riktats

Inlämnad: 2013-05-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Brister i stödet till unga arbetslösa

Arbetslösheten i ett europeiskt perspektiv

Interpellation 2012/13:377 av Persson, Peter (S)

den 12 april Interpellation 2012/13:377 Arbetslösheten från ett europeiskt perspektiv av Peter Persson (S) till finansminister Anders Borg (M) Första veckan i april hade vi socialdemokrater kongress i Göteborg. Bland det vi där beslutade fanns ett nytt ambitiöst mål för arbetslösheten:

Inlämnad: 2013-04-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i ett europeiskt perspektiv

Ekonomisk politik för förhärdade

Interpellation 2012/13:338 av Persson, Peter (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:338 Ekonomisk politik för förhärdade av Peter Persson (S) till finansminister Anders Borg (M) Regeringspolitikens kärna är den ekonomiska politiken, det är genom denna och statsbudgeten som människors liv och vardag genom politiken i störst grad påverkas. Finansministerns

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk politik för förhärdade