Finn Bengtsson (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County
Title Professor/Överläkare
Born 1956

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2015-12-17 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Personally appointed substitute 2007-10-16 – 2008-09-29

  • Utbildning

    Skepparexamen, Göteborg 71. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Falkenberg, slutår 75. Läkarexamen 82. Leg. läkare 85. Med. dr 87. Docent, experimentell hjärnforskning, Lunds universitet 89. Specialistexamen, klinisk farmakologi 92. Docent, psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 01. Prof., psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 02. Prof., farmakologi, Köpenhamns universitet 02.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10 och 15-, socialutskottet 06-10 och 15-, finansutskottet 10-14 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 07-08, ledamot 08-14. Suppleant Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 06-10, ledamot 10-. Ordförande i Svensk-tjeckiska parlamentarikernätverket 10-. Ledamot i Donationsrådet (Socialstyrelsen) 14-. Ledamot i Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Föräldrar

    Lektorn Rolf Bengtsson och sjukgymnasten Gerd Bengtsson, f. Romstad.
  • Anställningar

    AT-läkare, Lund 82-83. FV-läkare, Landskrona 84-87. FV-läkare 88-92. Univ.lektor/bitr. överläkare, Lunds universitetssjukhus 92-96. Univ.lektor/överläkare, Lunds universitetssjukhus 97-98. Professor/överläkare, Linköpings universitetssjukhus 98-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MSU och MUF i Falkenberg och Halland, 70-talet. Styrelseledamot, Moderaterna i Linköping 01-. Adjungerad ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Östergötland 06-. Ledamot, Sveriges Läkarförbund 76-, Svenska Läkaresällskapet -78, Svensk förening för klinisk farmakologi 88-, Svensk Psykiatrisk Förening 99-, Svenska Epilepsisällskapet 00-, Svenska Reumatikerförbundet 06- samt internationella medicinska föreningar. Grundare och styrelseledamot av 16 juni-stiftelsen 16-.
  • Litteratur

    Skrifter och artiklar inom medicin och farmakologi. Cirka 150 originalartiklar och skrifter i internationell medicinsk litteratur. Cirka 1 000 politiska artiklar av såväl redaktionell som debattkaraktär i nationella svenska medier.
  • Bostadsort

    Linköping
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsen i Östergötlands insynsråd 09-. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen (slutbetänkande 15).
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Östergötland 02-10.

Said and done

Tilltron till trygghetssystemen

Interpellation 2011/12:438 av Green, Monica (S)

den 2 augusti Interpellation 2011/12:438 Tilltron till trygghetssystemen av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Många tappar tilltron till gemensamma lösningar eftersom de inte har ekonomisk trygghet vid arbetslöshet och sjukdom. Det finns inget fullgott inkomstbortfallsskydd i de allmänna försäkringarna,

Inlämnad: 2012-08-02 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tilltron till trygghetssystemen

Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Interpellation 2011/12:437 av Green, Monica (S)

den 2 augusti Interpellation 2011/12:437 Ekonomisk trygghet vid sjukdom av Monica Green S till statsrådet Ulf Kristersson M För att alla ska få ersättning för sitt inkomstbortfall vid sjukdom krävs att taken i försäkringarna är så pass höga att de flesta löntagare omfattas. Det första den moderatledda regeringen

Inlämnad: 2012-08-02 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Arbetsmarknadsåtgärden fas 3

Interpellation 2011/12:432 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 24 juli Interpellation 2011/12:432 Arbetsmarknadsåtgärden fas 3 av Eva-Lena Jansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Kritiken mot fas 3, den tredje fasen i den så kallade jobb- och utvecklingsgarantin, fortsätter att växa och den kommer från såväl oppositionen, arbetsmarknadens parter, deltagare

Inlämnad: 2012-07-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknadsåtgärden fas 3

Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador

Interpellation 2011/12:375 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:375 Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Sverige uppvisar en högre andel svåra förlossningsskador än våra nordiska grannländer. På 70-talet var frekvensen av allvarliga skador låg i Sverige, men sedan dess

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nationella riktlinjer mot svåra förlossningsskador

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Tillgång till dator och telefon vid rättspsykiatrisk vård

Interpellation 2011/12:349 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 3 maj Interpellation 2011/12:349 Tillgång till dator och telefon vid rättspsykiatrisk vård av Carina Adolfsson Elgestam S till socialminister Göran Hägglund KD Det måste finnas möjligheter för rättspsykiatrin att begränsa tillgången till datorer och telefoner. Patienter dömda för rättspsykiatrisk vård ska inte

Inlämnad: 2012-05-03 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgång till dator och telefon vid rättspsykiatrisk vård

Apoteksservice i glesbygd

Interpellation 2011/12:328 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 18 april Interpellation 2011/12:328 Apoteksservice i glesbygd av Carina Adolfsson Elgestam S till socialminister Göran Hägglund KD Regeringen har avreglerat apoteksmarknaden och sålt ut över 616 av de samhällsägda Apoteket AB:s drygt 900 apotek till privata företag. Många apotek ägs nu av internationella riskkapitalbolag.

Inlämnad: 2012-04-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apoteksservice i glesbygd

Fördelningen av statliga forskningsmedel mellan lärosäten

Interpellation 2011/12:323 av Strand, Thomas (S)

den 12 april Interpellation 2011/12:323 Fördelningen av statliga forskningsmedel mellan lärosäten av Thomas Strand S till utbildningsminister Jan Björklund FP Med den nu förda politiken för högre utbildning och forskning går de stora strömmarna av forskningsmedel till de äldre och stora universiteten. Endast en

Inlämnad: 2012-04-12 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fördelningen av statliga forskningsmedel mellan lärosäten

Sociala avgifter

Interpellation 2011/12:276 av Omanovic, Jasenko (S)

den 2 mars Interpellation 2011/12:276 Sociala avgifter av Jasenko Omanovic S till finansminister Anders Borg M Under de senaste fyra åren har de sociala avgifterna genomgått en hel del förändringar. Nedsättningar av olika slag har genomförts i olika omgångar, samtliga med nästan obefintlig verkan på sysselsättningen.

Inlämnad: 2012-03-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sociala avgifter