Finn Bengtsson (Mod)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County
Title Professor/Överläkare
Born 1956

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2015-12-17 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Member 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Member 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Personally appointed substitute 2007-10-16 – 2008-09-29

  • Utbildning

    Skepparexamen, Göteborg 71. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Falkenberg, slutår 75. Läkarexamen 82. Leg. läkare 85. Med. dr 87. Docent, experimentell hjärnforskning, Lunds universitet 89. Specialistexamen, klinisk farmakologi 92. Docent, psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 01. Prof., psykiatrisk behandlingsforskning, Linköpings universitet 02. Prof., farmakologi, Köpenhamns universitet 02.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-15. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10 och 15-, socialutskottet 06-10 och 15-, finansutskottet 10-14 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 07-08, ledamot 08-14. Suppleant Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 06-10, ledamot 10-. Ordförande i Svensk-tjeckiska parlamentarikernätverket 10-. Ledamot i Donationsrådet (Socialstyrelsen) 14-. Ledamot i Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Föräldrar

    Lektorn Rolf Bengtsson och sjukgymnasten Gerd Bengtsson, f. Romstad.
  • Anställningar

    AT-läkare, Lund 82-83. FV-läkare, Landskrona 84-87. FV-läkare 88-92. Univ.lektor/bitr. överläkare, Lunds universitetssjukhus 92-96. Univ.lektor/överläkare, Lunds universitetssjukhus 97-98. Professor/överläkare, Linköpings universitetssjukhus 98-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MSU och MUF i Falkenberg och Halland, 70-talet. Styrelseledamot, Moderaterna i Linköping 01-. Adjungerad ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Östergötland 06-. Ledamot, Sveriges Läkarförbund 76-, Svenska Läkaresällskapet -78, Svensk förening för klinisk farmakologi 88-, Svensk Psykiatrisk Förening 99-, Svenska Epilepsisällskapet 00-, Svenska Reumatikerförbundet 06- samt internationella medicinska föreningar. Grundare och styrelseledamot av 16 juni-stiftelsen 16-.
  • Litteratur

    Skrifter och artiklar inom medicin och farmakologi. Cirka 150 originalartiklar och skrifter i internationell medicinsk litteratur. Cirka 1 000 politiska artiklar av såväl redaktionell som debattkaraktär i nationella svenska medier.
  • Bostadsort

    Linköping
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Länsstyrelsen i Östergötlands insynsråd 09-. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen (slutbetänkande 15).
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Östergötland 02-10.

Said and done

Tvångs- och barnäktenskap

Skriftlig fråga 2007/08:1601 av Bengtsson, Finn (m)

den 29 augusti Fråga 2007/08:1601 Tvångs- och barnäktenskap av Finn Bengtsson m till socialminister Göran Hägglund kd Fram till mitten av 1970-talet hade Sverige en lag som uttryckligen förbjöd tvångs- och barnäktenskap. Lagen ansågs senare onödig då bedömningen att företeelsen var sällsynt och att giftermål mot

Inlämnad: 2008-08-29 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Fiskevård för enskilda vattenägare

Skriftlig fråga 2007/08:1590 av Bengtsson, Finn (m)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1590 Fiskevård för enskilda vattenägare av Finn Bengtsson m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Många av landets vattenägare är mycket engagerade i både natur, vatten och fiskevård. Inte minst kan man oftast på ett konstruktivt sätt bidra med att hålla natur- och fiskevården på

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Myndighetskoncentration av forskningsfinansiering

Interpellation 2007/08:835 av Bengtsson, Finn (m)

den 18 augusti Interpellation 2007/08:835 Myndighetskoncentration av forskningsfinansiering av Finn Bengtsson m till statsrådet Lars Leijonborg fp Regeringens särskilda utredare av myndighetsorganisation för forskningsfinansiering, Madelene Sandström, vill koncentrera statens ansvar för detta ytterligare jämfört

Inlämnad: 2008-08-18 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Myndighetskoncentration av forskningsfinansiering

Regelförenkling vid beskattning

Skriftlig fråga 2007/08:1300 av Bengtsson, Finn (m)

den 4 juni Fråga 2007/08:1300 Regelförenkling vid beskattning av Finn Bengtsson m till finansminister Anders Borg m Ett antal onödigt komplicerade regler för beräkning av olika skatter är en konsekvens av tidigare s-regeringars syn på skatteuppbörden. Ett allmänt minskat regelkrångel syftande mot en 25-procentig

Inlämnad: 2008-06-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Klinisk forskning

Skriftlig fråga 2007/08:1267 av Bengtsson, Finn (m)

den 27 maj Fråga 2007/08:1267 Klinisk forskning av Finn Bengtsson m till socialminister Göran Hägglund kd Alliansregeringens pågående arbete med en forskningsproposition till hösten är en väldigt viktig politisk uppgift, inte minst för att Sverige tyvärr fortsätter att tappa mark på forskningens område internationellt

Inlämnad: 2008-05-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skatteverkets personalminskningar

Interpellation 2007/08:595 av Johansson, Lars (s)

den 17 april Interpellation 2007/08:595 Skatteverkets personalminskningar av Lars Johansson s till finansminister Anders Borg m Skatteverket står i likhet med Tullverket för brottsbekämpande uppgifter. Den tidigare socialdemokratiska regeringen tillsköt både extra resurser och personal till Skatteverket för 2006

Inlämnad: 2008-04-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteverkets personalminskningar

Permanentning och utökning av reformen Sjukvårdsmiljarden

Skriftlig fråga 2007/08:971 av Bengtsson, Finn (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:971 Permanentning och utökning av reformen Sjukvårdsmiljarden av Finn Bengtsson m till finansminister Anders Borg m Den senaste statistiken från Försäkringskassan visar glädjande nog hur drastiskt ohälsotalen minskat i Sverige under 2007. Antalet sjukpenningdagar har minskat med närmare

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Ojämställd ohälsa

Skriftlig fråga 2007/08:966 av Bengtsson, Finn (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:966 Ojämställd ohälsa av Finn Bengtsson m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan meddelade glädjande, vid en summering för år 2007, att ohälsotalet sjönk kraftigt. Sammantaget minskade ohälsotalet med 1,6 dagar under året för att komma ned till 38,3 dagar i december,

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Regional fördelning

Interpellation 2007/08:506 av Andersson, Ulla (v)

den 13 mars Interpellation 2007/08:506 Regional fördelning av Ulla Andersson v till näringsminister Maud Olofsson c De ekonomiska beslut som fattats hittills under den här mandatperioden har fått tydligt skilda konsekvenser i olika delar av landet. De ojämlika villkor länen har att hantera förstärks kraftigt av

Inlämnad: 2008-03-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regional fördelning

Föräldrabalken och asylrätten

Skriftlig fråga 2007/08:825 av Bengtsson, Finn (m)

den 21 februari Fråga 2007/08:825 Föräldrabalken och asylrätten av Finn Bengtsson m till statsrådet Tobias Billström m Ett ömmande fall i medierna nyligen sätter fingret på ett möjligt problem i hur föräldrabalkens intentioner och möjligheten till uppehållstillstånd inte alltid fungerar bra när de måste samverka

Inlämnad: 2008-02-21 Besvarare: Tobias Billström (M)