Faradj Koliev(SocDem)

Faradj Koliev (SocDem)

Tjänstgörande ersättare

Party
Constituency Stockholm County, Bench 249
Born 1986
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865714
Email faradj.koliev[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Civil Affairs

    • Extra deputy member
    • Committee on Taxation

    • Extra deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Committee on Civil Affairs

    • Extra deputy member 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Committee on Taxation

    • Extra deputy member 2017-01-09 – 2017-06-30

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:CU20 17 may 2017 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag
Statsministerns frågestund 30 march 2017 Statsministerns frågestund
Frågestund 2 march 2017 Frågestund

Stigmatisering av ekonomiskt utsatta människor

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S)

Fråga 2016/17:1195 Stigmatisering av ekonomiskt utsatta människor av Faradj Koliev (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Stigmatisering är inte ett nytt fenomen utan har existerat i alla samhällen i alla tider. Det som är nytt är hur stigmatisering påverkar människors möjligheter till ett

Inlämnad: 2017-04-04 Svarsdatum: 2017-04-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1195 av Faradj Koliev (S) (pdf, 80 kB)

Rankningar som diplomatiskt verktyg

Skriftlig fråga 2016/17:1194 av Faradj Koliev (S)

Fråga 2016/17:1194 Rankningar som diplomatiskt verktyg av Faradj Koliev (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) På senare tid har förekomsten av rankningar ökat kraftigt. Det rör sig om regionala, nationella och internationella rankningar av olika slag och inom en rad olika områden. I en alltmer globaliserad

Inlämnad: 2017-04-04 Svarsdatum: 2017-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1194 av Faradj Koliev (S) (pdf, 81 kB)