Eva Sonidsson (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County
Title Konsumentvägledare.
Born 1955

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-10-10 – 2008-10-21
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Member 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Deputy member 2007-12-06 – 2008-10-16
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 08-10 och 14-, försvarsutskottet 10-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11. Suppleant civilutskottet 06-08, försvarsutskottet 07-08 och 12-14, kulturutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagsstyrelsen 14-. Ledamot Socialdemokraternas arbetsutskott och gruppstyrelse 10-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren Nils Öberg och skofabriksarbeterskan Lilly Öberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, kontor- och distributionslinje, Kramfors 73-75. Ekonomistudier, komvux 88-89. Vårdutbildning (kompletteringskurs) 90-91.
  • Anställningar

    Docksta skofabrik 76-86, Kramfors kommun 86-88 och 92-, Konsum Västernorrland 89-90 och Västernorrlands landsting 91-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 97-98 och 02- och vice ordförande 10-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-92, ersättare 86-88, utbildningsnämnden 92-95, vice ordförande 95-97 och ordförande 97-98, utvecklingsrådet 99-02, personalutskottet 03-06. Ordförande, barn-, kultur- och utbildningsnämnden 96-06. Ersättare, Krambo Bostad AB 03-07, Kramfors kommunhus 03-07 och Kramfors Industri AB 03-07.
  • Bostadsort

    Docksta

Said and done

Mittuniversitetet

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande kunskaps-


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2131 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Postförsändelser till rättspsykiatriska kliniker

Motion 2017/18:2598 av Eva Sonidsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2598 av Eva Sonidsson S Postförsändelser till rättspsykiatriska kliniker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska överväga möjligheten att all ingående post till rättspsykiatriska kliniker ska röntgenundersökas och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2598 av Eva Sonidsson (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2598 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 53 kB)

Arbetsmarknad för personer med nedsatt arbetsförmåga

Motion 2017/18:2162 av Jasenko Omanovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2162 av Jasenko Omanovic m.fl. S Arbetsmarknad för personer med nedsatt arbetsförmåga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en arbetsmarknad för personer med nedsatt arbetsförmåga och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nästan 85


Utskottsberedning: 2017/18:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2162 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2162 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Behålla kontonummer vid byte av bank

Motion 2017/18:1399 av Jasenko Omanovic och Eva Sonidsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1399 av Jasenko Omanovic och Eva Sonidsson båda S Behålla kontonummer vid byte av bank Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att behålla sitt kontonummer vid byte av bank och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många


Utskottsberedning: 2017/18:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1399 av Jasenko Omanovic och Eva Sonidsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1399 av Jasenko Omanovic och Eva Sonidsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov

Motion 2017/18:869 av Jasenko Omanovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:869 av Jasenko Omanovic m.fl. S Gymnasieutbildningar och arbetsmarknadsbehov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att uppnå en bättre styrning av vilka gymnasieutbildningar som erbjuds i förhållande till den kommande


Utskottsberedning: 2017/18:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:869 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:869 av Jasenko Omanovic m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ostkustbanan

Motion 2017/18:736 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:736 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att infrastrukturplaneringen bör genomföras på ett sätt som ger förutsättningar för investeringar i Ostkustbanan i Västernorrlands län och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:736 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:736 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

E4:s dragning genom Västernorrland och Västerbotten

Motion 2017/18:601 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:601 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson båda S E4:s dragning genom Västernorrland och Västerbotten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för hur trafiksituationen ska kunna lösas, så


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:601 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:601 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. S Kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläppen av mikroplast Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kraftfullt och skyndsamt verka för att minska utsläpp av mikroplast och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:837 av Suzanne Svensson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Åldersgräns vid försäljning av energidrycker

Motion 2017/18:824 av Eva Sonidsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:824 av Eva Sonidsson S Åldersgräns vid försäljning av energidrycker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en åldersgräns vid försäljning av energidrycker i dagligvaruhandeln och tillkännager detta för regeringen. Motivering Energidrycker är


Utskottsberedning: 2017/18:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:824 av Eva Sonidsson (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:824 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 58 kB)

Gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden

Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) Gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gränshinder som rör den nordiska arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Norden


Utskottsberedning: 2017/18:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:775 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 66 kB)