Erik Slottner (ChrDem)

Tidigare ersättare

Party
Constituency City of Stockholm
Born 1980

Current assignments

    • Committee on European Union Affairs

    • Extra deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2018-02-05 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Extra deputy member 2018-02-06 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Extra deputy member 2018-02-06 –

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) 8 june 2018 Påföljder för unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) 8 june 2018 Påföljder för unga kriminella
Frågestund 7 june 2018 Frågestund

Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:1443 Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I rapporten Kopplingar mellan arbetslöshetskassor och närliggande organisationer 2018:2 från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har arbetslöshetskassornas

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD) (pdf, 130 kB)

Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:539 Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer av Erik Slottner KD till Statsrådet Lena Hallengren S Både svensk och internationell forskning visar att grovt och upprepat våld i heterosexuella parrelationer i de flesta fall handlar om mäns våld mot kvinnor. Samtidigt

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 76 kB)

Påföljder för unga lagöverträdare

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:479 Påföljder för unga lagöverträdare av Ellen Juntti M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Moderaterna vill se skärpta påföljder för unga lagöverträdare. Därför har vi föreslagit en ny ungdomspåföljd, ungdomsövervakning med fotboja, för unga mellan 15 och 17 år. Påföljden ska

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga lagöverträdare

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att sambor ska kunna adoptera. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sambor hos vilka barnet har varit eller är


Utskottsberedning: 2017/18:CU14
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

Påföljder för unga kriminella

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:442 Påföljder för unga kriminella av Erik Slottner KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Unga förbrytare utgör ett växande problem gentemot sitt omgivande samhälle. De utnyttjas också av etablerade kriminella som utförare av kriminella handlingar då eventuella påföljder drabbar

Inlämnad: 2018-03-20 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga kriminella

med anledning av prop. 2017/18:119 Ändringar i fråga om kommunplacering av ensamkommande barn

Motion 2017/18:3996 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3996 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:119 Ändringar i fråga om kommunplacering av ensamkommande barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa upp eventuella följdverkningar av lagändringarna och vid


Utskottsberedning: 2017/18:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3996 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3996 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

Regionala arbetsmiljöombud

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:990 Regionala arbetsmiljöombud av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S En god arbetsmiljö är en lagstadgad ambition som de flesta företag arbetar väl för att uppnå. Arbetsgivaren bär ett långtgående arbetsmiljöansvar för att främja en hållbar arbetsmiljö fri från

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD) (pdf, 120 kB)