Erik Ottoson(Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 55
Title Landstingsrådssekreterare.
Born 1989
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864453
Email erik.ottoson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2015-01-20 – 2018-09-24
    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2017-05-18 – 2018-09-24

Said and done

Östlig förbindelse i Stockholms län

Skriftlig fråga 2017/18:100 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2017/18:100 Östlig förbindelse i Stockholms län av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Stockholm och Stockholms län är och har varit en viktig tillväxtmotor för hela Sverige. Som huvudstadsregion fyller Stockholms län en viktig funktion för hela landet och som draglok i ekonomin. För att

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:100 av Erik Ottoson (M) (pdf, 82 kB)

Tvärförbindelse Södertörn

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:33 Tvärförbindelse Södertörn av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Stockholm och Stockholms län är och har varit en viktig tillväxtmotor för hela Sverige. Som huvudstadsregion fyller Stockholms län en viktig funktion för hela landet och som draglok i ekonomin. För att huvudstadsregionen

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB)

Arlandas roll som hubb i norra Europa

Interpellation 2017/18:32 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:32 Arlandas roll som hubb i norra Europa av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) I den flygstrategi som regeringen tagit fram står det bland annat att det både finns fog för att bygga ut Arlanda ytterligare och att flygplatsen har en viktig roll som tillväxtmotor för den svenska

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:32 av Erik Ottoson (M) (pdf, 77 kB)

Renare eldning i bostäder

Skriftlig fråga 2017/18:94 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2017/18:94 Renare eldning i bostäder av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) En öppen spis, eldstad eller kakelugn är något som de flesta ser som en mysig del i vardagen, främst under vinterhalvåret. Att tända en brasa i en kamin bidrar till trivsel och kompletterar andra värmekällor när

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:94 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB)

En nationell drönarstrategi

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:30 En nationell drönarstrategi av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Riksdagen har under det gångna riksdagsåret fattat beslut om att tillkännage för regeringen att den bör ta fram en nationell strategi angående drönare. Syftet är dels att hantera de risker som uppkommer

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Jägar-id som giltig märkning av åtelkameror och fällor

Interpellation 2017/18:29 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:29 Jägar-id som giltig märkning av åtelkameror och fällor av Erik Ottoson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Regeringen bereder i skrivande stund ett lagförslag om att göra det tillåtet att sätta upp så kallade viltkameror/åtelkameror utan tillståndsplikt. Detta

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:29 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB)

Öppna data i stat, landsting och kommuner

Interpellation 2017/18:28 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:28 Öppna data i stat, landsting och kommuner av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Digitaliseringens intåg i den offentliga förvaltningen har bara börjat och allt fler viktiga initiativ tas såväl inom staten som inom våra kommuner och landsting. I digitaliseringens tidevarv

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:28 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Falsklarm med VMA i Stockholms län

Interpellation 2017/18:27 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:27 Falsklarm med VMA i Stockholms län av Erik Ottoson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Under kvällen den 9 juli 2017 var vi många i Stockholms län som hörde när tutorna ljöd och meddelade att någonting hade skett och att det fanns ett viktigt meddelande till allmänheten

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:27 av Erik Ottoson (M) (pdf, 79 kB)

Ett enhetligt biljett- och betalsystem i kollektivtrafiken

Interpellation 2017/18:26 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:26 Ett enhetligt biljett- och betalsystem i kollektivtrafiken av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Utvidgning av arbetsmarknadsregioner är en fråga som många talar om men där det finns mycket kvar att göra för att underlätta kollektivt resande över länsgränser. Att kunna

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:26 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Den svenska vargstammen

Skriftlig fråga 2017/18:95 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2017/18:95 Den svenska vargstammen av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Vargen är ett mycket omdebatterat vilt i den svenska faunan. Många upprörda känslor leder till svåra diskussioner om vargens antal och om dess existens i den svenska skogen. Riksdagen har fattat beslut om en nivå

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:95 av Erik Ottoson (M) (pdf, 66 kB)