Erik Ezelius (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 304
Title Yrkesofficer.
Born 1986
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email erik.ezelius[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate for Speaker 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Alternate for Speaker 2014-09-29 – 2015-10-11
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-09-24 – 2022-09-26
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2017-03-14 –
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –
    • Deputy member 2016-02-02 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Talmansersättare 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, kulturutskottet 14- och EU-nämnden 16-.
  • Föräldrar

    Projektledaren Peter Ezelius och undersköterskan Lena Ezelius , f. Karlsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rudbecksgymnasiet, Tidaholm slutår 02. Officersexamen, Försvarshögskolan 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, Tidaholm 05-06. Timanställd på ungdomscafé, Tidaholm 05-, Vitvaruförsäljare, Tidaholm 06-09. Plutonchef, Skaraborgs regemente, Skövde 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Skaraborgs tingsrätt 06-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Ordförande, kommunfullmäktig 14-. Gruppledare, kommunfullmäktig 13-14. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 13-14. Ledamot, budgetberedningen 13-14. Ersättare, tekniska nämnden 04-06. Ersättare, social- och omvårdnadsnämnden 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Tidaholms arbetarekommun 03-14. Distriktsordförande, SSU Skaraborg 05-08 och 12-14. Ledamot, Socialdemokraterna i Skaraborg 12-. Ordförande, Tidaholms arbetarekommun 14-.

Said and done

Satsa på Högskolan i Skövde

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. S Satsa på Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan i Skövde och tillkännager detta för regeringen. Motivering Problem att rekrytera kompetent arbetskraft anges idag som ett av de stora


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2682 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Förändring av andelstal för enskilda vägar

Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. S Förändring av andelstal för enskilda vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga fram en lagstiftning som innebär en förenkling och dessutom att kostnaderna sänks vid hantering av ändring av andelstal


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2662 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Forskningsanslag till Högskolan i Skövde

Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. S Forskningsanslag till Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om forskningsanslag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under 1980-90-talet gjordes en stor utbyggnad av högskolor i Sverige.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1790 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ett fritt Västsahara

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. S Ett fritt Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en marockansk vägran att acceptera en folkomröstning skulle aktualisera frågan om ett diplomatiskt erkännande av ett fritt Västsahara och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Satsningar på E20

Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. S Satsningar på E20 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att göra hela E20 genom gamla Skaraborgs län till en fyrfältsväg och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2206 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Västra stambanan

Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. S Västra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att påskynda arbetet med att öka spårkapaciteten på Västra stambanan och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2205 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Satsningar på Kinnekullebanan

Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. S Satsningar på Kinnekullebanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en förbättrad standard på och modernisering av Kinnekullebanan och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2184 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Stärkt arbetsmarknad i Västsverige

Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. S Stärkt arbetsmarknad i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Göteborg är ett av Sveriges


Utskottsberedning: 2018/19:NU8

Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:1959 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 89 kB)

Utbildningssatsning i väst

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. S Utbildningssatsning i väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lärcentrum och vikten


Utskottsberedning: UbU 2018/19:KrU9

Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:1179 av Joakim Järrebring m.fl. (S) (pdf, 104 kB)