Erik Bengtzboe(Mod)

Erik Bengtzboe (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Södermanland County, Bench 147
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864718
Email erik.bengtzboe[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Education

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-12-31 – 2018-09-24
    • Alternate member 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Alternate for Speaker 2010-10-04 – 2011-01-20
    • Committee on Education

    • Member 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-01-20

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att utöka studiestartsstödet till


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Rättssäkerheten för företag som anställer arbetskraftsinvandrare

Skriftlig fråga 2016/17:919 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:919 Rättssäkerheten för företag som anställer arbetskraftsinvandrare av Erik Bengtzboe (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Återigen nås vi via medierna av nyheter om rättslösheten för arbetskraftsinvandrare till Sverige. Det handlar om hederliga, hårt arbetande människor som

Inlämnad: 2017-02-22 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:919 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 80 kB)

Rättssäkerhet för arbetskraftsinvandrare

Skriftlig fråga 2016/17:838 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:838 Rättssäkerhet för arbetskraftsinvandrare av Erik Bengtzboe (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Återigen nås vi via medierna av nyheter om rättslösheten för arbetskraftsinvandrare till Sverige. Det handlar om hederliga, hårt arbetande människor som inte har gjort något

Inlämnad: 2017-02-14 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:838 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings-


Utskottsberedning: 2016/17:NU9 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 32 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 163 kB)

Återbetalning av fordonsskatt

Skriftlig fråga 2016/17:419 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:419 Återbetalning av fordonsskatt av Erik Bengtzboe (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Fordonsskatten för privatfordon varierar kraftigt och kan för många vara en betydande årlig kostnad på tusentals kronor. Vid avställning av ett fordon återbetalas eventuellt överskott av fordonsskatten

Inlämnad: 2016-11-30 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:419 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 76 kB)

Insatser mot id-kapningar

Skriftlig fråga 2016/17:416 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:416 Insatser mot id-kapningar av Erik Bengtzboe (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Bedrägerier av olika slag har de senaste åren varit ett växande problem. Inte minst har så kallade id-kapningar riktade mot privatpersoner ökat kraftigt. Detta brott skapar stora problem

Inlämnad: 2016-11-30 Svarsdatum: 2016-12-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:416 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 76 kB)

Frigivningen av Mohammed Habib al-Muqdad

Skriftlig fråga 2016/17:415 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:415 Frigivningen av Mohammed Habib al-Muqdad av Erik Bengtzboe (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Ett flertal svenskar sitter i dag olovligt eller på obefintlig grund frihetsberövade runt om i världen, och en av svensk utrikespolitiks främsta arbetsuppgifter bör rimligen vara att bevaka

Inlämnad: 2016-11-30 Svarsdatum: 2016-12-07 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:415 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 69 kB)

Insatser mot minskade skadeverkningar av tobaksbruk

Skriftlig fråga 2016/17:414 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:414 Insatser mot minskade skadeverkningar av tobaksbruk av Erik Bengtzboe (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) De samhälleliga och personliga kostnaderna till följd av tobaksbruk är stora runt om i hela världen. Sverige är tack vare en lägre andel rökare än andra jämförbara länder mindre hårt

Inlämnad: 2016-11-30 Svarsdatum: 2016-12-07 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:414 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 77 kB)

Välfärdsföretags kapitalbindning i fastigheter

Skriftlig fråga 2016/17:413 av Erik Bengtzboe (M)

Fråga 2016/17:413 Välfärdsföretags kapitalbindning i fastigheter av Erik Bengtzboe (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Privata utförare av välfärdstjänster fyller i dag en enormt viktig funktion för att Sverige ska fungera. Hundratusentals elever går dagligen till en friskola. Miljontals läkarbesök genomförs

Inlämnad: 2016-11-30 Svarsdatum: 2016-12-07 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:413 av Erik Bengtzboe (M) (pdf, 78 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 96 kB)