Emma Wallrup(Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 116
Title Biolog/Företagare.
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866038
Email emma.wallrup[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Alternate member 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra deputy member 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra deputy member 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Committee on Finance

    • Extra deputy member 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Deputy member 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra deputy member 2012-01-18 – 2012-04-09

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att utreda hur en ökad återreglering av postmarknaden kan genomföras


Utskottsberedning: 2017/18:TU4

Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3940 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade samarbetet inom Europeiska unionen 1        Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta strukturerade


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3

Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3939 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:32 Fortsatt


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1

Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel

Motion 2017/18:3920 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3920 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:23 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel 1        Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Vänsterpartiets syn på krigsmaterielexport 5Exportkontrollens ramverk 6Kriterium


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:3920 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3920 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 113 kB)

med anledning av skr. 2017/18:13 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets underhåll av vägar

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av skr. 2017/18:13 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets underhåll av vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att förbättra metodiken


Utskottsberedning: 2017/18:TU1

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

En hållbar och långsiktig energipolitik

Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) En hållbar och långsiktig energipolitik 1   Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Ett förnybart energisystem 3.1 Energiöverenskommelsen 4 Forskning 5 Energieffektivisering 5.1 Bostadssektorn 5.2 Industrin 5.3


Utskottsberedning: MJU NU 2017/18:CU13 2017/18:FöU6 2017/18:NU10 2017/18:NU4 2017/18:NU9
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 1 avslag, 25 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3393 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 173 kB)

En förbättrad landsbygdspolitik

Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) En förbättrad landsbygdspolitik 1   Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 En politik för att hela Sverige ska leva 3.1 Statens ansvar för landsbygdsfrågorna 3.1.1 Sprid statliga myndigheter och företag till fler orter 3.1.2


Utskottsberedning: KU MJU NU SkU TU UU 2017/18:CU15 2017/18:FiU22 2017/18:SoU16 2017/18:TU4 2017/18:UbU11

Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2017/18:2941 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 154 kB)

Ökad cykeltrafik för miljö och hälsa

Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) Ökad cykeltrafik för miljö och hälsa Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag som stärker cykeln som eget transportslag i trafikplaneringen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:TU5

Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:2340 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Miljöanpassad vägtrafik

Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) Miljöanpassad vägtrafik 1        Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta ett mål till 2030 om minst 80 procents reduktion av utsläppen av växthusgaser från vägtrafiken jämfört med


Utskottsberedning: NU SkU TU 2017/18:MJU14

Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:2335 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Minskad köttkonsumtion

Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) Minskad köttkonsumtion Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett mål om att minska köttkonsumtionen med minst 25 procent till 2025, jämfört med dagens nivåer, bör införas och tillkännager detta för


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2338 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 82 kB)