Emma Henriksson (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 144
Title Fil.kand.
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866334
Email emma.henriksson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Chair
    • Committee on Finance

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Christian Democrats

    • Group Leader 2012-02-21 – 2015-06-16
    • Deputy Group Leader 2010-10-19 – 2012-02-20
    • Committee on Health and Welfare

    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Board of the National Audit Office

    • Chair 2010-10-19 – 2010-12-31
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Chair 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2015-04-25 – 2015-08-27
    • Member 2012-05-08 – 2014-10-07
    • The War Delegation

    • Member 2012-05-08 – 2015-08-27
    • Nominations Committee

    • Member 2014-09-29 – 2015-08-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot finansutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 10-14, ordförande socialutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 09-10 och 14- och finansutskottet 10-. Ledamot ledamotsrådet 10-12, ordförande Riksrevisionens styrelse 10, ordförande Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14. Ledamot krigsdelegationen 12-15, Utrikesnämnden 12-14 och valberedningen 14-15. Vice gruppledare 10-12 och gruppledare 12-15.
  • Föräldrar

    Bertil Hagselius och Carin Melander Hedman.
  • Utbildning

    Fil. kand., statskunskap, Stockholms universitet 03.
  • Anställningar

    Kommunikatör, BITE Teleperformance 97-00. Ombudsman, KDU i Stockholms län 00-02. Landstingsrådssekreterare, Kristdemokraterna, Stockholms läns landsting 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-12. Ordförande, Riksrevisionens styrelse 10 och Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14. Ledamot, Allmänna reklamationsnämndens insynsråd 11-14 och Ungdomsstyrelsens insynsråd 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 06-10. Suppleant, miljönämnden 02-03, ledamot 03-06. Suppleant, Stockholms södra försöksdjursetiska nämnd 02-06. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 02-03. Suppleant, Stockholms läns bildningsförbund 02-04. Nämndeman, Svea hovrätt 02-03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Kristdemokratisk lokalförening 05-. Ersättare, KDU:s förbundsstyrelse 02-03, 2:e vice ordförande 03-04. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Stockholms län 07-11, ledamot 12-. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 07-09, ledamot, 09-. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelses verkställande utskott 11-. Andre vice partiledare 15-.
  • Bostadsort

    Trångsund

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. KD, C, M, L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningen Samordnad utveckling för en god och nära vård S 2017:01 bör


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4181 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M, L) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Ett välfärdslöfte att lita på 1 Ett bättre Sverige är möjligt 2 Alliansens bedömning av det ekonomiska läget


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 331 kB) Motion 2017/18:4167 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 406 kB)

med anledning av prop. 2017/18:221 Klassificering av nya psykoaktiva substanser

Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. KD, M, C, L med anledning av prop. 2017/18:221 Klassificering av nya psykoaktiva substanser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över ett införande av generisk klassificering av psykoaktiva substanser och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4158 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:4113 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och vid behov vidta åtgärder som syftar till att säkerställa att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4103 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att när det är aktuellt att samtidigt använda donerade ägg och spermier i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4102 av Emma Henriksson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med konkreta förslag


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4098 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)