Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 219
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-12-12 –
    • Member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken

Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tilläggsdirektiv till LSS-utredningen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017

Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna Sveriges näst intill


Utskottsberedning: 2016/17:NU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3724 av Maria Weimer m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3723

Motion till riksdagen 2016/17:3723 Motionen utgår.

2017-05-02

med anledning av prop. 2016/17:161 En försöksverksamhet med branschskolor

Motion 2016/17:3703 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3703 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:161 En försöksverksamhet med branschskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lärlingar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2016/17:UbU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3703 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3703 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3676 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3676 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om studiestartsstöd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringens rekryteringsinriktade


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3676 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3676 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 65 kB)

med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott - ett nationellt brottsförebyggande program

Motion 2016/17:3692 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3692 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott ett nationellt brottsförebyggande program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en särskild nationell samordnare för brottsförebyggande arbete inte ska


Utskottsberedning: 2016/17:JuU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2016/17:3692 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3692 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande - en ny form av särskild handräckning

Motion 2016/17:3693 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3693 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande en ny form av särskild handräckning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förtydligande av polisens befogenheter att hantera egendom som kvarlämnats vid platsen för


Utskottsberedning: 2016/17:CU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2016/17:3693 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3693 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skolpersonals


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3647 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bevara varje museums särart och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen avslår regeringens förslag till upphävande


Utskottsberedning: 2016/17:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3644 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 79 kB)