Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 219
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-12-12 –
    • Member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om migrationsöverenskommelsen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3416 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag att


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20 2015/16:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 323 kB) Motion 2015/16:3403 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 612 kB)

Karensavdrag i stället för karensdag

Interpellation 2015/16:572 av Emma Carlsson Löfdahl (L)

Interpellation 2015/16:572 Karensavdrag i stället för karensdag av Emma Carlsson Löfdahl L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Karensdagen blir allt mer omodern på en arbetsmarknad där de individuella förutsättningarna skiljer sig allt mer. Karensdagens funktion som självrisk har också blivit alltmer urholkad.

Inlämnad: 2016-04-19 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:572 av Emma Carlsson Löfdahl (L) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Karensavdrag i stället för karensdag

med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter

Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inom tre år bör göras en utvärdering


Utskottsberedning: 2015/16:AU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3380 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården

Motion 2015/16:3372 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3372 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:138 Avgiftsfrihet för viss screening inom hälso- och sjukvården. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2015/16:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3372 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3372 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden

Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens lagförslag med de motivuttalanden som framgår av motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:AU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3359 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2015/16:95 Vissa begravningsfrågor

Motion 2015/16:3338 av Mathias Sundin m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3338 av Mathias Sundin m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:95 Vissa begravningsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i begravningslagen 1990:1144 i den del som avser att 9 kap. 10 ska upphöra att gälla och att det i 9 kap. 12 ska


Utskottsberedning: 2015/16:KU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3338 av Mathias Sundin m.fl. (L) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3338 av Mathias Sundin m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2015/16:125 Skuldsanering - förbättrade möjligheter för överskuldsatta att starta om på nytt

Motion 2015/16:3339 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3339 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:125 Skuldsanering förbättrade möjligheter för överskuldsatta att starta om på nytt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att betalningsperioden för skuldsanering ska sättas till tre


Utskottsberedning: 2015/16:CU19
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3339 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3339 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2015/16:117 Effektreserv 2020-2025

Motion 2015/16:3337 av Maria Weimer m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3337 av Maria Weimer m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:117 Effektreserv 20202025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Energimyndigheten bör få i uppdrag att göra en konsekvensanalys av vad stängningar av kärnkraftsreaktorer betyder


Utskottsberedning: 2015/16:NU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2015/16:3337 av Maria Weimer m.fl. (L) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3337 av Maria Weimer m.fl. (L) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2015/16:113 Bättre straffrättsliga verktyg mot organiserad brottslighet

Motion 2015/16:3334 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2015/16:3334 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2015/16:113 Bättre straffrättsliga verktyg mot organiserad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare kriminalisering av förstadier till sådana brott som är särskilt knutna


Utskottsberedning: 2015/16:JuU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3334 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3334 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 69 kB)