Emma Carlsson Löfdahl (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Jönköping County, Bench 219
Title Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864583
Email emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Committee on Taxation

    • Deputy member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Alternate member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-06 – 2022-09-26
    • The Liberal Party

    • Deputy Group Leader 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Pairing organiser 2010-10-14 –
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Deputy member 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2018-12-12 –
    • Member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Said and done

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning Sveriges försvar 20162020 Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Säkerhetspolitisk utgångspunkt Ett allt aggressivare Ryssland måste styra försvarsprioriteringar


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 115 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i avsnitt 414 i motionen. 1. Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 217 kB) Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 392 kB)

med anledning av prop. 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet

Motion 2014/15:3054 av Roger Haddad m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3054 av Roger Haddad m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:77 Genomförande av brottsofferdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utvärdering av tillämpningen med utgångspunkt i relationen mellan brottsofferdirektivets


Utskottsberedning: 2014/15:JuU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3054 av Roger Haddad m.fl. (FP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3054 av Roger Haddad m.fl. (FP) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2014/15:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till informationssystemet för viseringar (VIS)

Motion 2014/15:3042 av Roger Haddad m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3042 av Roger Haddad m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:82 Brottsbekämpande myndigheters tillgång till informationssystemet för viseringar VIS Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om översynen av EU:s dataskyddsreglering.


Utskottsberedning: 2014/15:JuU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3042 av Roger Haddad m.fl. (FP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3042 av Roger Haddad m.fl. (FP) (pdf, 71 kB)

Migrationsverkets ansvar för ensamkommande flyktingbarn

Skriftlig fråga 2014/15:242 av Emma Carlsson Löfdahl (FP)

Fråga 2014/15:242 Migrationsverkets ansvar för ensamkommande flyktingbarn av Emma Carlsson Löfdahl FP till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sedan 2006 är det kommunerna som ansvarar för det praktiska mottagandet av ensamkommande asylsökande barn. Migrationsverket har dock det övergripande ansvaret,

Inlämnad: 2015-02-17 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:242 av Emma Carlsson Löfdahl (FP) (pdf, 91 kB)

Förstatligande av skolan

Motion 2014/15:1830 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1830 av Jan Björklund m.fl. FP Förstatligande av skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skolan ska förstatligas. Motivering Kommunaliseringen av skolan som genomdrevs av Socialdemokraterna med stöd av bland


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1830 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1830 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 71 kB)

En offensiv svensk Europapolitik

Motion 2014/15:1884 av Maria Weimer m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1884 av Maria Weimer m.fl. FP En offensiv svensk Europapolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska utvecklas inom de områden som nämns i motionen. Motivering Europas historia är grunden för


Utskottsberedning: 2014/15:UU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1884 av Maria Weimer m.fl. (FP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1884 av Maria Weimer m.fl. (FP) (pdf, 73 kB)

En tydlig linje mot Ryssland

Motion 2014/15:1878 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1878 av Jan Björklund m.fl. FP En tydlig linje mot Ryssland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skärpta sanktioner mot Ryssland. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stöd


Utskottsberedning: 2014/15:UU10 2015/16:UU15 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:1878 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:1878 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 73 kB)

Svenskt medlemskap i Nato

Motion 2014/15:1876 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1876 av Jan Björklund m.fl. FP Svenskt medlemskap i Nato Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige under den innevarande mandatperioden bör söka medlemskap i Nato. Motivering Åter syns stridsvagnar på Europas


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1876 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1876 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 74 kB)

Insatser för hbt-personers rättigheter och möjligheter

Motion 2014/15:2316 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:2316 av Jan Björklund m.fl. FP Insatser för hbt-personers rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om likställd diskrimineringslagstiftning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2014/15:AU3 2014/15:CU6 2014/15:JuU1 2014/15:JuU14 2014/15:SfU11 2014/15:SoU11 2014/15:SoU12 2014/15:SoU7 2014/15:UbU11 2014/15:UU10 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2014/15:2316 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:2316 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 99 kB)